Världsbäst i tuff konkurrens

Anja Gatu - krönika.
I tuff konkurrens var valet ändå klart: det är svårt att bräcka Rolf-Göran Bengtssons höst som världsetta, skriver Anja Gatu.

EM-guldet var kronan på verket. Men den stora prestationen ligger inte i att vara bäst vid ett tillfälle – utan att vara det hela tiden. Det är där Rolf-Göran Bengtsson befinner sig just nu. Och det är därför han tilldelas Skånebragden 2011.

Det är inte direkt första gången. Rolf-Göran Bengtsson har fått priset två gånger tidigare och enligt det resonemang vi alltid för i juryn bör den som fått priset förr ha presterat ännu bättre under det senaste året.

Det är inget snack om att Rolf-Göran Bengtsson gjort det i år. Trots att han förra gången, 2008, fick det för ett OS-silver. Då var det Sveriges första individuella OS-medalj i hästhoppning sedan 1932 och mannen från Södra Sandby fortsätter att spränga gränser.

EM-guldet i all ära – men det är inte säkert att bara ett EM-guld hade bräckt OS-silvret i kampen om Skånebragden. Däremot har Rolf-Göran Bengtsson sammantaget presterat på en så jämnhög nivå som ingen svensk varit i närheten av tidigare.

Sverige har aldrig tidigare haft en hoppryttare som varit topp fem på världsrankingen. Rolf-Göran Bengtsson har under hösten sakta men säkert arbetat sig uppåt på rankningen och leder nu hela världscupen. Det är en prestation som är svår att mäta sig med.

Det är ingen hemlighet att hans främsta utmanare om titeln Skånebragden var Caroline Hedwall, som avgjorde Solheim Cup och gör den bästa debutsäsongen på Europatouren sedan Laura Davies 1985 – bättre än Annika Sörenstam, med andra ord. Men Hedwall har extrem otur. Konkurrensen är efter några ganska tama skånska idrottsår tuffare än någonsin i år. Det syns inte minst i de två fotbollslag som har ratats till förmån för Rolf-Göran Bengtsson.

LDB FC Malmö och Helsingborgs IF, två lag som på varsitt sätt stått för storartade idrottsprestationer. LDB FC Malmö var laget som skulle rusa genom serien och vinna den enkelt – men som inte alls kunde hantera det långa VM-uppehållet, dippade rejält men sedan kom tillbaka på ett sätt som visar på en oerhörd mental styrka. Bäst när det gäller, nu äntligen. Dessutom i kvartsfinal i Champions League.

Helsingborg var överlägset bäst på herrsidan med allsvenskt guld flera veckor innan serien var avslutad och laget vann dessutom Supercupen och Svenska cupen. Allt som gick att vinna, med andra ord. Trots att nyckelspelare som Alexander Gerndt och Rasmus Jönsson försvann under säsongen.

Men när de här två lagen ska ställas mot prestationer på världsnivå som Caroline Hedwalls och Rolf-Göran Bengtssons har de svårt att hävda sig. Då hade det krävts en större internationell insats.

Rolf-Göran Bengtsson tog även hem en förkrossande seger bland läsarrösterna. Juryn tar inte hänsyn till hur läsarna har röstat, men det är alltid intressant att jämföra resultatet i efterhand. Och den här gången var vi verkligen överens.

Nu väntar vi med spänning på 2012. Lyckas Rolf-Göran Bengtsson – och hans hästar – konservera formen eller åtminstone maxa den vid precis rätt tillfällen som han gjort i år, kan han bli svår att kringgå för juryn även nästa år. För då kan det bli ett OS-guld. Och det skulle vara svårt att bräcka.

Relaterade artiklar
39 läsare har reagerat på denna artikel.

64% är glada"

20% är likgiltiga"

2% är nyfikna

12% är arga


Hur reagerar du på "Världsbäst i tuff konkurrens"?

Författare: Anja Gatu
Publicerad 26 december 2011 17.07
Uppdaterad 26 december 2011 17.07

Mest läst av Anja Gatu
Anja Gatu - krönika
Sportbloggar
Läsarpulsen