Rickard Dahan till landslaget

Text: Ninib Staifo
Publicerad 27 juli 2010 18.51 Uppdaterad 2 augusti 2010 2.07

Malmö.
Efter elva år i MFF lämnar sjukgymnasten Rickard Dahan skutan. Han förstärker istället landslagets medicinska team.

– Det är jättekul, en stor ära att få representera landslaget. Duger man inte som fotbollsspelare, så kanske man kan göra en insats på det medicinska planet, säger Rickard Dahan.

Men Rickard Dahan försvinner inte helt. MFF har avtal med Kulan Idrottsskadecentrum, som Rickard Dahan driver, och kliniken står för hela rehabiliteringen kring MFF:s a-trupp.

– Jag har haft elva fantastiska år med MFF som sjukgymnast och jag kommer fortfarande att ha ett finger med i spelet vad gäller rehabiliteringen. Nu har Erik Hamrén haft ett önskemål om att utöka det medicinska teamet (i landslaget).

Hans hjärta klappar självfallet fortsatt starkt för Malmö FF.

– Kulan blir fortsatt min huvudsakliga arbetsplats, men för att jag ska kunna finnas tillgänglig för att resa med landslaget vid matcher så kan jag inte kombinera det med Malmö FF.

Tränaren Roland Nilsson tror inte att hans frånvaro kommer påverka truppen speciellt mycket och är samtidigt glad för hans skull.

– Jättekul att han får den här chansen, han tycker nog själv att han behöver något nytt. Då är det fantastiskt att han får det här erbjudandet, säger ”Rolle”.

Den som ersätter Rickard Dahan i MFF är hans kollega från Kulan, Wilner Registre, som är naprapat. Han kommer att assisteras av massören Greger Andrijevski.

– Wilner har varit med tidigare när Rickard varit borta, så det är inte någon helt ny som kommer in. Det är en bra lösning och kommer inte att påverka oss mycket, säger ”Rolle”.

Större eller mindre text



88 läsare har reagerat på denna artikel

66% är glada

11% är likgiltiga

11% är nyfikna

11% är arga


Hur reagerar du på "Rickard Dahan till landslaget"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu