Lunds BK gick i topp

Text: Sydsvenskan
Publicerad 21 april 2007 18.41 Uppdaterad 21 april 2007 18.41

Sport.
Lunds BK vann över nykomlingen Älmeboda/Linneryd med klara 3–0, och gick i topp i Södertvåan, efter en match som dominerades av hemmalaget. Inget insläppt mål på två matcher imponerar.

LUND. – En väl genomförd match från vår sida, speciellt i andra halvlek, då vi borde gjort fler mål, sade Jack Jensen, tränare i Lunds BK.


Nykomlingen Älmeboda stod upp bra i första halvlek och visade sin farlighet på fasta situationer. Tre hörnor var mycket nära att resultera.


Men mycket mer hade de inte spelmässigt. I och med att Fredrik Karlsson gjorde Lunds ledningsmål redan efter två minuter, kunde Lund spela ut och första halvtimman var mycket bra.


– Vi gick ner oss något under sista kvarten, men i andra halvlek kom vi tillbaka, försvarsspelet satt där, och även i offensiven var vi bra och skapade flera goda chanser, sade Jack Jensen.


Andra halvlekens båda mål gjordes av Emil Alriksson. Det var också han, tillsammans med Fredrik Karlsson och offensive mittfältaren Johan Blomberg, som var de bästa i Lunds BK för dagen.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Lunds BK gick i topp"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu