KÖPENHAMN. Christian Poulsen har varit inblandad i något liknande situationer tidigare. Det var hans som blev bespottad av italienaren Totti i EM-slutspelet - som först i efterhand ledde till att italienaren blev avstängd.
Denna gång var det Christian Poulsen som själv drabbades.
– Det blev en situation när jag fick ett par knuffar av svensken inne i straffområdet, sade Christian Poulsen. Jag tände till och gav igen, vilket var mycket dumt gjort.
Förbundskapten Morten Olsen tog sig också ner från sin läktarplats och gav direkt Christian Poulsen en kraftig reprimand.
– Han sa till mig, att det var oerhört dumt gjort och att jag hade svikit mina lagkamrater, sade Christian Poulsen.
Nu väntar avstängning för Christian Poulsens del. Och det kommer att handla om mer än onsdagens match mot Lettland.
Christian Poulsen missar även returmatchen i Stockholm.
Lagkaptenen Jon Dahl Tomasson hade heller ingen förståelse för Christian Poulsens tilltag.
– När jag såg det tänkte jag "va fanden laver han". Jag känner mig helt tom nu och fattar inte vad som hände.
Nu blev det åskådaren som sprang in på planen och slog till domaren som åsamkade den värsta skadan för danska laget.
Trots att det stod 3-3 på anslagstavlan så döms Sverige som segrare med 3-0.
– Det kan jag inte ta ansvaret för, sade Christian Poulsen. Men svenskarna fick ju straff för det jag gjorde och det är illa nog.
Enligt vad som sades direkt efter matchen kommer inte det danska förbundet att överklaga domarens beslut.
– Vi accepterar bedömningen, sade DBU:s informationschef Lars Berendt.
Den danska förbundskaptenen Morten Olsen var förvisad till läktaren efter sin utvisning i matchen mot Spanien. Han gjorde dock ett kort framträdande på presskonferensen:
– Det här var en svart dag för dansk fotboll, sade han. Och det är synd om våra spelare som verkligen visade att de kan spela fotboll, åtminstone i andra halvlek.
% är glada
% är likgiltiga