68 miljoner – Percys lån till Redhawks

Text: Kent Jönsson
Publicerad 18 juni 2007 1.30 Uppdaterad 18 juni 2007 21.31

Sport.
Percy Nilsson gick in med 14 miljoner kronor för att täcka Malmö Redhawks underskott.
Sammanlagt har han lånat ut 68 miljoner till föreningen.
Pengar som han kanske aldrig ser röken av.

– Det är inget jag ligger i sängen och vrider mig om natten för, säger han efter föreningens odramatiska årsmöte som var över på cirka 25 minuter.


Det gick som väntat.


Percy Nilsson är inte orolig över de 68 mijonerna som han sammanlagt lånat ut till Malmö Redhawks. Foto: Jenny Leyman

Han blev efter två års frånvaro på posten vald till ordförande igen.


Precis som han tidigare har sagt i Sydsvenskan ställer han upp för att förenkla processen inför flytten till den nya arenan i Hyllie och den eventuella bolagiseringen av klubbens A-lagsverksamhet.

– Det gäller att hitta den tekniska modellen för detta. Sedan kan jag lämna över till en ung människa.


Den avgående ordföranden Mats Engstrand menar att det var ett paradoxalt år. Redhawks nådde 29 miljoner kronor i intäkter, men degraderingen till allsvenskan överskuggade allt.


Nu när byggandet av arenan i Hyllie har kommit en bit på vägen är det högst troligt att företag från Percy Nilssonsfären har sponsrat mer och hjälpt upp intäktssidan.


Helt programenligt gick Percy Nilsson in med 14,5 miljoner i ett " villkorat kapitaltillskott" för att rädda klubbens finanser den gångna säsongen.


Förra gången Redhawks gick upp fick Percy Nilsson ställa upp med 30,1 miljoner. Intäkterna minskar dramatiskt vid spel i allsvenskan.

Vd:n Thomas Stenberg tror inte det krävs lika mycket nu, eftersom en ökad sponsorförsäljning ingår i planerna. Runt 25 miljoner i " villkorat kapitaltillskott" ska räcka för att ta klubben tillbaka till högsta serien.


Percy Nilsson har en krass syn på det.

– Kommer att kosta vad det kostar. Bara att konstatera, vill man gå upp kostar det, men man kan inte hålla på så här i åratal. Jag ser det här som en garanti för föreningen. Sedan får man hoppas att vi kan spara, inte ödelägger allt, och ökar intäkterna. Hoppas också att Malmöborna hjälper till, går på hockey och sponsrar. Den lönekostnaden vi har nu har vi täckning för, säger Percy Nilsson.


Den kanske intressantaste posten i Malmö Redhawks årsredovisning har rubriken "Ansvarsförbindelser" med underrubriken " Villkorat kapitaltillskott", där finns summan 68 589 087 kronor. Ett svindlande belopp som Percy Nilsson har gått in med de senaste åren för att säkerställa föreningens existens fram tills den nya arenan är inflyttningsklar.


Så att inte klubben behöver redovisa en skuld och därmed förlora elitlicensen.


Det handlar om ett sorts lån med ett förbehåll.


Själva villkoret är att Redhawks ska börja betala tillbaka till Percy Nilsson när klubben är på grön kvist. När siffrorna i balansräkningen är svarta istället för röda. När klubben kan uppvisa ett eget kapital.


Samtidigt finns det långgående planer på en bolagisering av A-lagsverksamheten. Sedan tidigare har Percy Nilsson en option på att genomföra den åtgärden.


Gissningsvis kan Redhawks då kompensera Percy Nilsson med aktier istället för pengar.


Åtminstone till en viss del.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "68 miljoner – Percys lån till Redhawks"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu