Artiklar som berör detta
SOLNA. – Segern var en av de största bedrifterna i vår historia. Jag ska göra mål på Sverige igen, det kan jag lova, säger han med ett leende.
Målet 2003 betydde att Lettland gick till EM i Portugal. Sverige hade vid den tidpunkten redan kvalificerat sig för turneringen.
– Jag inser att Sverige kommer att vara mycket mer motiverade den här gången, säger Maris Verpakovskis.
Lettland har precis avslutat ett träningspass på Råsunda. För att inte slita på nationalarenans ömtåliga gräsmatta fick man högst en timme till sitt förfogande, men lämnade planen först efter vaktmästarnas tjat – och med ett totalt överdrag på uppemot 20 minuter.
Det svenska landslaget har valt att spara på gräset, men Lettland utnyttjade rätten att få genomföra ett träningspass på matcharenan.
Efteråt berättar Maris Verpakovskis vad alla kunde misstänka.
– Det var lite halt därute.
På onsdagskvällen kommer det inte ta många minuter innan underlaget blir chansartat.
Maris Verpakovskis har haft en berg-och dalbanekarriär.
Succén i det förra EM-kvalet, sex mål på tio matcher, gav honom ett femårskontrakt med Dynamo Kiev 2003.
Han var supportrarnas favorit under sin debutsäsong och fick utmärkelsen årets spelare.
Därefter har det blivit mycket bänknötande.
Förra vintern lånades han ut till Madridfotbollens lillebror Getafe. Inte heller där hade han någon större lycka.
I somras återvände 28-åringen till Ukraina och Dynamo Kiev, men lånades omedelbart ut till kroatiska Hajduk Split.
Maris Verpakovskis ser matchen mot Sverige som en språngbräda tillbaka till Spanien.
– Jag lärde mig mycket där. Därför hoppas jag att få gör mål på Sverige, så att jag kan komma tillbaka till Getafe.
Hans mål har gett eko förut. Totalt har han kommit upp i 23 stycken på 63 landskamper.
Maris Verpakovskis kan bli en riktig festförstörare.
% är glada
% är likgiltiga