– Det är klart att jag inte mår speciellt bra. Vi förlorade en match och det tycker jag inte om. Sen blev det för lite sömn och jag har levererat ett svårt beslut till min arbetsgivare.
Baxter ställde sig vid ett högt, runt, bord och lyssnade någon minut på föreningens ordförande Sten-Inge Fredin.
Sen fick han den givna frågan.
Varför?
– Jag vill inte gå in på några detaljer och jag tänker inte ge några förklaringar. Jag älskar den här sporten, men branschen och industrin får jag mer och mer avsmak för.
Fast han kan vara tillbaka snabbare än någon anar. På måndag kan HIF få en ny styrelse vid det extra årsmötet och rent teoretiskt kan då den nya styrelsen vända sig till Stuart Baxter med en fråga om han vill träna HIF – igen.
– Jag vill inte ge den frågan dignitet. Den här styrelsen har gjort ett fantastiskt jobb, men visst har vi haft diskussioner om hur föreningen sköts.
Trots upprepade frågor om orsaken ville inte Stuart Baxter ge några närmare kommentarer:
– Eftersom jag är fotbollstränare har det givetvis sportsliga grunder och sen har det också att göra med hur jag mår.
Baxter förklarade att det inte är en enskild person eller en enskild händelse som ligger bakom hans avhopp utan att det har varit ett beslut som sakta växt fram.
– Jag kan inte säga när jag beslutade mig och det var inte ett beslut som kom över en natt. Det handlade om en känsla, en frustration, som växte fram.
Efter succéhösten förra året då HIF spurtade i allsvenskan och nästa nådde till guldet nämndes laget som årets stora guldfavorit. Men efter en svängig allsvenska har HIF hittat stilen först till Uefacupen och Baxter har suckat över att det inte går att bygga en backlinje på en enstaka match.
Omsättningen på spelare i HIF har varit stor och Baxters avgång ska ses i skenet av den omsättningen.
– På det sättet har det varit svårt att bygga ett lag. Men det är bara att konstatera att tiden är sådan.
På den kritiken svarade föreningens ordförande Sten–Inge Fredin:
– På det viset har det inte varit den mest ideala situationen. Men vi har gjort det för att stärka truppen och inte riskera ekonomin.
Stuart Baxter förklarade att han kommer att prata om saken vid ett senare tillfälle. Efter hemkomsten från Bordeaux förklarade han bara:
– Jag kan i dag inte namnge den exakta orsaken, jag måste få tänka. Och jag vill absolut inte lyfta en detalj som sedan blåses upp till något gigantiskt.
Och tillslut, på frågan om vad han ska göra i framtiden, kom glimten tillbaka i Baxters trötta ögon:
– Schack eller nå't.
Sen log han och utvecklade.
– Det får bli en semester med familjen. Sen blir det nog något med fotboll i alla fall.
% är glada
% är likgiltiga