Karlström: "Vi får skylla oss själva"

Text: Jan Jönsson
Publicerad 18 januari 2009 16.01 Uppdaterad 22 januari 2009 2.00

Sport.
Malmö Redhawks kämpade sig tillbaka från underläge till 3–3 mot Mora, bara för att släppa in två mål i slutskedet och förlora med 3–5 i Malmö arena.
– Vi får skylla oss själva när vi gör så många individuella misstag, sa tränare Göran Karlström.

Det var upphämtningen som fick Malmöpubliken att tro på ett trendbrott. I stället fick de uppleva ännu ett antiklimax och sjätte raka förlusten i arenan som skulle lyfta stans hockeylag.

Malmö Redhawks färske tränare Göran Karlström undvek alla bortförklaringar efter söndagens 3–5-nederlag mot Mora.

– Vi får skylla oss själva när vi gör så många individuella misstag, sa han. Spelare går bort sig och chansar på fel ställen i stället för att följa hockeyns abc.


Moras tränare Harald Lückner prisade den nya arenan och det verkade som om hans spelare också blev inspirerade, precis som alla andra gästande lag och det var kanske inte riktigt det som var meningen med Percy Nilssons mångmiljonbygge.

Dalalaget bjöd på klappklapp-spel och Redhawks såg ut att klappa ihop efter två spelade perioder med 1–3 i nacken. Moras båda mål i mittperioden, som betydde 1–2 och 1–3, var riktiga delikatesser, men också frukten av att hemmaspelare tappade puck eller markering.

Harald Lückner njöt i fulla drag medan Göran Karlström suckade över tingens oordning.

– Typiskt att Mora ska prestera säsongens bästa offensiva spel när vi agerar som statister.


Scenförändringen i slutperioden kom därför som en stor överraskning.

Marcus Paulsson trängde sig in i anfallszon och fullföljde fram till mål där han tryckte in 2–3 efter 3.50. Drygt fem minuter senare stod samme man vid bortre stolpen och styrde in Carl Söderbergs svepande passning till 3–3.

Det var match igen. Men ändå inte. Laget som forcerat fram en kvittering, med allt att vinna i bakhuvudet, hade plötsligt allt att förlora.

– Jag försökte trycka på glädjen över 3–3. Nu kan vi vinna det här sa jag. Ett skott till så är vi där. I stället blir det passivt och ängsligt, berättade Göran Karlström.

Thomas Wallgren hade tvingats ge upp efter en period med feberkänning.

– Det var som om han hade gips på båda benen. Han orkade inte, sa Karlström.

In kom Robin Alvarez och bildade Redhawks vassaste formation tillsammans med Carl Söderberg och Marcus Paulsson och med Johan Björk och Jan Öberg som backar.

Men samma gäng som tog Redhawks tillbaka in i matchen orsakade sedan förlusten. Alvarez slarvade med pucken och hans lagkamrater blev uppsnurrade i egen zon innan Mario Kempe satte sitt andra mål för kvällen med dryga minuten kvar att spela. 3–5 kom i tom bur efter 19.18. Säsongens 17:e förlust var ett faktum och det är åtta poäng upp till play off-plats.


– Jag tycker ändå att det blir bättre från match till match. Vi spelare rejälare hockey under längre perioder, sa Göran Karlström efter sin tredje match i båset.


Att vilja men inte kunna tär dock på tålamodet.

– Man kan inte prata om otur en hel säsong när man inte sätter dit puckarna. Man måste vara tillräckligt het, desperat och förbannad för att göra mål.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Karlström: "Vi får skylla oss själva""?

  • VIK:are
  • Nu ramla ni ner en pinne till va?
  • Christer
  • söndag 18 januari 2009 kl 18:20

  • Ingen
  • .....är förvånad.
  • Micke
  • söndag 18 januari 2009 kl 18:20

  • ny tränare??
  • Nu måste det vara dags att byta tränare! Kännes inte som det sitter där. Säger som Wikegård "lägg ner föreningen". Den är smittad av mögel. Bara att riva och sen bygga upp igen.
  • Nv-Skåne
  • söndag 18 januari 2009 kl 18:22

  • Wow Jag fick första kommentaren
  • Nu är det slut om ingen fattat det innan !
  • Kloker
  • söndag 18 januari 2009 kl 18:22

  • Nähä - Det fick jag inte ;(
  • Men det är slut i alla fall
  • Kloker
  • söndag 18 januari 2009 kl 18:24

  • Avgå!
  • Som jag skrev efter förra matchen: Göran Karlström måste vara den största felsatsning som Redhawks någonsin har gjort. AVGÅ och ta Leksandshalsduken med dig. Mot lag som Bofors och Mora ska det ju bara vara seger. Tydligt att du hjälper Leksand till serieseger och kvalserien genom att bromsa Malmös framfart. Tre matcher och ingen trepoängare... blev ju inte ett dugg bättre jämfört med Bobo. Jag upprepar: Avgå och kom aldrig tillbaka och ge ditt jobb till någon som klarar av det.
  • Jöns
  • söndag 18 januari 2009 kl 18:24

  • DÄR
  • ser man hur mycket ett tränarbyte hjälpte. Kan ni vara tysta om tränarbyten hit och dit nu. Det hjälper inte och har aldrig hjälpt att byta tränare. Det är spelarna det är fel på. sparka allihop och skaffa nya spelare som verkligen vill spela för klubben
  • emot tränarbyte
  • söndag 18 januari 2009 kl 18:24

  • HA HA HA
  • Fattar ni inte att ni aldrig kommer att gå upp igen, eftersom ni satsar så otroligt fel. Rögle är det enda laget i skåne. Det ryktas om att Rögle börjar ta era sponsorer likaså. 11 plats för er nu inte sant?
  • Orv
  • söndag 18 januari 2009 kl 18:25

  • Hök har blivit Gök
  • Rödhökarna har nu blivit Rödgökarna. Laget, supportrarna och föreningen får nu börja inse att den här säsongen är förlorad och att det inte kommer att bli bättre. Ända sedan sista elitseriesäsongen började, har laget personifierat förlust och misslyckande. Nu finns det bara en sak att göra. Börja om från början och bygg ett lag med hjärta för föreningen och orten, därefter satsa uppåt i tabellsystemet. Att det går, det visar både Skellefteå och Rögle. Kan de, kan Malmö, men med rätt spelare.
  • Sigge
  • söndag 18 januari 2009 kl 18:25

  • kommentar
  • Det finns ju för f-n inget att kommentera. Har hört att Södra isbanan vid gamla idrottsplatsen skall byggas upp igen. Röd krågerna skall visst spela där.
  • Bengt
  • söndag 18 januari 2009 kl 18:27
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu