Zlatan störst på italiensk gala

Text: TT
Publicerad 19 januari 2009 21.37 Uppdaterad 23 januari 2009 2.00

Sport.
Zlatan Ibrahimovic var den lysande stjärnan vid Italiens fotbollsgala på måndagskvällen i Milano. Svensken tog hem tre priser och hyllades stort.
– Det är spelarna själva som jag spelar med och mot varje vecka som röstat fram mig. Det känns stort. Jag blir hedrad och stolt, säger Zlatan till Sportbladet.

Zlatan Ibrahimovic stod i år över den svenska Idrottsgalan i Globen. I omröstningen om Jerringpriset kom han på sjunde plats, ett pris som han vann i fjol.

Den svenske fotbollsstjärnan valde i stället den italienska fotbollsgalan – och det visade sig vara ett bra val.


I direktsänd tv fick Inter-stjärnan ta emot tre priser framröstat av spelarna själva i italienska ligan.

”Ibra” inledde med utmärkelsen årets bästa spelare i serie A. Han fick även priset 2005 när han spelade i Juventus. På egen hand fixade han ligasegern till Inter efter sina två mål borta mot Parma i serie A.


Därefter fick Ibrahimovic ta emot priset som bästa utlänning, ett pris som brassen Kaka (Milan) tagit hem tre gånger tidigare.


Till sist tog Zlatan även hem kategorien årets mål. Det var i hemmamatchen mot Bologna den 4 oktober som han bjöd på ett otroligt konstmål. Med ryggen mot mål klackade han in bollen bakom en minst sagt överraskad målvakt.

– Det var ett inlägg från Adriano. Jag tänkte inte, jag bara hoppade. Det är efteråt på tv-bilderna som jag förstår vad som hänt. När jag ser det tänker även jag att jag kunde lika gärna träffat backen i huvudet. Men i stunden tänker man inte så, det bara händer. Det är ett av mina snyggaste mål, säger han till Sportbladet.



Priset som bäste hemmaspelare och bäste målvakt gick till Zlatans förra lagkamrater i Juventus, Alessandro del Piero och Gianluigi Buffon.


Till årets tränare utsågs Fiorentinas Cesare Prandelli.

Prisade på den Italienska fotbollsgalan:

Bästa spelare: Zlatan Ibrahimovic, Inter.


Bästa utländske spelare: Ibrahimovic.
Bästa italienske spelare: Alessandro del Piero, Juventus.


Bästa försvarare: Giorgio Chiellini, Juventus.
Bästa målvakt: Gianluigi Buffon, Juventus.

Bästa tränare: Cesare Prandelli, Fiorentina.

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

100% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Zlatan störst på italiensk gala"?

  • Forza Ibra!
  • Större än Jerring-priset! Idrottsgalan är en pinsam tillställning a la Stockholm och politiskt korrekt gick naturligtvis Jerring till Lappland för att uppmärksamma en idrott (?) som endast går hem hos norrlänningarna samt SVT:s fattiga inköps-avd. Forza Ibra!
  • Magnus
  • tisdag 20 januari 2009 kl 09:14

  • http://www.youtube.com/watch?v=rJr0q7kSadE
  • mycket bättre länk med inters kommentator scarpini, så d-a bra! http://www.youtube.com/watch?v=rJr0q7kSadE
  • mor atti
  • tisdag 20 januari 2009 kl 09:22

  • Liten i liten idrott eller stor i den största
  • Zlatan stört inom den största idotten. Jerringprisvinnaren segrade i en tävling (ej mästerskap) i en idrott som utövas i få av världens länder. Ja, visst var det bra av Kalla, men... .. hon vann på gamla svenska skidtraditioner och att vara en söt liten tjej som kämpar hårt.
  • Bengt
  • tisdag 20 januari 2009 kl 09:34

  • Zlatan is the king
  • Hoppas folk Äntligen fattar hur stor han är !
  • agut
  • tisdag 20 januari 2009 kl 10:06

  • Lägg ner idrottsgalan
  • Zlatan blev utsedd till årets bäste av spelarna i Italienska ligan. Det slår lite högre än att bli framröstad av ett antal okunniga personer och få Jerringpriset. Håller med om att Idrottsgalan är en politiskt styrd tillställning. Undrar vilken egenskap som ska premieras nästa år.
  • Italia
  • tisdag 20 januari 2009 kl 10:07

  • Grandi Zlatan!!!!!!
  • Jerrings priset, släng er i vägen! Zlatan är för större evenemanger!
  • mrx
  • tisdag 20 januari 2009 kl 10:25

  • Till alla avundsjuka svenskar
  • Läs och begrunda - han är en av världens bästa spelare- tre priser på en italiensk fotbollsgala. Snacka om att uppskattas av folk som begriper sig på fotboll. Nu har vi Zlatan i fotboll och Doder i handboll det är bara så himla bra.Vilka Malmökillar!!!!
  • der alte Bamse
  • tisdag 20 januari 2009 kl 10:30

  • Kalla?....
  • Man kan inte skylla Kalla för att charma juryn iallafall!. Något mer vilse och pantat får man leta efter!. Märkligt att ett lopp ska avgöra. Zlatan i en klass för sig men kanske dax att Henrik Zetterberg får en medalj?. Dessutom - varför "svansar" Settman för Kalla?. Bara löjligt!. Sämsta galan på länge!.
  • Jag
  • tisdag 20 januari 2009 kl 10:32

  • Inget snack!
  • Jag trodde ju i min enfald att Jerringpriset gick till den idrottare som svenska folket anser gjort den bästa idrottsprestationen under det gågna året. Tydligen anser svenska folket att Charlotte Kalla stod för denna 2008. Vilka är vi att döma alla de tusentals som röstade?
  • Erik
  • tisdag 20 januari 2009 kl 10:40

  • Idrottsgalor, allför mycket gala och på tok för lite idrott
  • Jag vet inte hur det är i Italien men här får jag en distinkt känsla av att alla dessa idrottsgalor handlar långt mer om gala än idrott. Galorna är jippon där kändisar utanför idrotten såsom artister, komiker, journalister och en del andra aktörer från nöjesindustrin trivs och gör sig bäst. Vi sportälskare märker hur det går åt skogen när media som är en stor pådrivare av dessa galor inte bara kräver att Zlatan ska vara duktig fotbollspelare utan ska tala och föra sig bra medialt med.
  • Sebastian
  • tisdag 20 januari 2009 kl 12:22
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu