Wilander nobbade "Pim-Pim"

Text: TT
Publicerad 4 mars 2009 9.34 Uppdaterad 5 mars 2009 16.29

Sport.
Joachim ”Pim-Pim” Johansson erbjöd sig på tisdagen att ställa upp i Davis cup-matchen i tennis mot Israel. Men nobbades av kaptenen Mats Wilander.

– Med tanke på skadeläget i laget kunde jag ju inte drömma om att de skulle nej till en spelare, säger Johansson till Svenska Dagbladet.


Johansson tackade nej till Davis cup-spel eftersom han nyligen gjort comeback och inte kände sig redo för att spela femsetsmatcher. Men på tisdagen kände han sig redo och ringde därför förbundets sportchef Mikael Stripple och erbjöd sina tjänster. Sedan satte han sig i bilen och påbörjade färden mot Malmö. Efter 3,5 timmes körning fick han tag på Wilander – som tackade nej till hans tjänster.

– ”Pim-Pim” har inte spelat på en vecka och med bara ett par dagar kvar till matchen kändes det för sent att ta in honom, säger Wilander.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Wilander nobbade "Pim-Pim""?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu