Zlatan: Tycker om tränare som ibland behandlar mig dåligt

Text: Sydsvenskan.se
Publicerad 4 mars 2009 13.31 Uppdaterad 5 mars 2009 21.15

Sport.
Zlatan Ibrahimovic säger i en intervju med den italienska tidningen Gazzetta dello Sport att han växer med hårda tränare.
– Jag tycker om tränare som ibland behandlar mig dåligt, som använder hårda ord, som kan säga till mig: ”Du var vidrigt dålig”. Det har redan hänt mig och det funkar med mig, som jag är.

Zlatan talar mycket om sin speciella relation till nuvarande tränaren Jose Mourinho som han bara har idel lovord till.

– När du ska spela match har han all information du behöver. Sen är det klart att mycket hänger på oss också, han kan inte göra mer än att förbereda på bästa sätt, men sen är de vi som ska gå in på planen och vinna.


Zlatans fokus ligger nu på det viktiga returmötet mot Manchester United i Champions League. Hemmamötet slutade mållöst och nu väntar ett kokande Old Trafford som väntar på att vilja mala sönder italienarna.

– Stadion kommer att vara full, med fansen mot oss, det kan bli svårt. Men det är också härligt för det är den där atmosfären som stora spelare och stora lag gillar.

– Vi måste spela bättre, med mer självförtroende, vara kompaktare, mer koncentrerade, aggressivare, göra saker enkelt, inte göra fel på de saker vi gjorde fel i första mötet.


Returen spelas onsdagen den 11 mars.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Zlatan: Tycker om tränare som ibland behandlar mig dåligt"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu