"Förkastligt" anser idrottsprofessor

Publicerad 25 augusti 2009 1.32 Uppdaterad 25 augusti 2009 1.32

Sport.
"Min personliga åsikt är att detta är förkastligt", säger Tomas Peterson, professor i idrottsvetenskap på Malmö Högskola om fallet med att Motus Salto har prestationsinriktade uttagningar för femåringar.

Han har forskat om selektions- och rangordningsmekanismer inom barn- och ungdomsidrott i Sverige och känner igen problemet att unga kan selekteras bort tidigt inom idrotten.

– Tränarbrist, lokalbrist och utrustningsbrist. Dessa ursäkter används nästan varje gång detta problem diskuteras, säger Tomas Peterson, som tycker att detta fall inte är en verksamhet som står i linje med samhällets mål för barnidrott.

För Riksidrottsförbundets policy är att barnidrott ska bedrivas i barnens intresse.

– Man måste fråga sig om det är en verksamhet som bedrivs för barns eller vuxnas intressen. Detta fall låter inte som att det är i linje med tankegångarna att barnidrott ska vara till för barnen, säger Tomas Peterson.

– Tävlingsgymnastiken är ett särfall. Det ser man på mästerskap där unga tjejer som är som barn i kroppen tävlar. De har inte vuxit färdigt. Min personliga uppfattning är att detta närmar sig gränsen för om vi verkligen ska hålla på med detta. Är det verkligen idrott utifrån barns behov, frågar sig Tomas Peterson och syftar på samhällets stöd till idrotten.

Han anser att den verksamhet som har tankegången att ju tidigare man sätter barn i träning desto bättre blir den, bör diskuteras.

– Jag tänker på idrotter som gymnastik och kanske även konståkning men även på det som kallas finkultur som exempelvis balett och olika musikutbildningar, säger Tomas Peterson som tycker att målsättningen för föreningar borde vara att få in så många barn och ungdomar som möjligt i verksamheten.

Han får någon gång i veckan eller varannan vecka ta emot samtal och mail från upprörda föräldrar som tycker att föreningar har ett för tidigt elittänkande.

– Jag svarar dem att det är föräldrar som måste ta ansvar för vilka föreningar de sätter sina barn i. Antingen får de ta barnen till en annan förening eller får de slåss för demokratin i föreningen, om den nu har en policy.

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

100% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på ""Förkastligt" anser idrottsprofessor"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu