Lilla BK Näset på väg att bli stor

Text: Jonas Jakobsson
Publicerad 28 december 2009 23.24 Uppdaterad 29 december 2009 0.25

Sport.
BK Näset är på god väg att bygga upp en stark ungdomsverksamhet. Och det med hjälp av att eftersträva Zlatan Ibrahimovic klubb FC Barcelona.

BK Näset i Höllviken är en relativt ung förening, klubben bildades först 1994. Därför har det också tagit tid att bygga upp en egen ungdomsverksamhet. Men nu är klubben på god väg att få en stabil grund.

Idag finns cirka 500 aktiva i föreningen och lagen i varje åldersgrupp från spelare födda år 2000 och senare har 50 spelare. Det mycket tack vare att klubben medvetet satsat för att få fler ungdomar i föreningen.

– Det är den lilla småklubben som håller på att bli stor, säger Joakim Nilsson, ledare i Näsets P12-lag.

Sedan ett och ett halvt år tillbaka är en person, Mats Nilsson, heltidsanställd av klubben som ungdomsansvarig.

– Han har arbetat fram ett styrdokument för vår ungdomsverksamhet, det är lite av ”Barcelona light” kan vi kalla det, där det går ut på att vi ska ha mycket boll inom laget, berättar Björn Andersson, också han tränare för P12-laget.

Ledorden i det gemensamma spelsättet är att spela konstruktivt, hålla bollen inom laget och ha ett bra passningsspel. Likt FC Barcelona. Detta får spelarna arbeta efter redan i fotbollsskolan.

– Vi har lag i alla åldrar från pojkar födda 1995 till 2004. Förhoppningen är att klubben om några år har en stomme av egna spelare i A-laget, säger Joakim Nilsson.

– Vi har det dessutom 70 ledare i föreningen, fortsätter Joakim Nilsson.

Samarbetet med grannklubben Höllvikens Gif är också gott.

– Vi måste samarbeta eftersom det är en liten ort. Sedan har det blivit naturligt att Höllviken har flicklagen eftersom de är så framgångsrika på flicksidan, säger Joakim Nilsson om varför det mest är pojkar som spelar fotboll i BK Näset.

På måndagen spelade BK Näsets 12-årslag i Skånecupen. Klubben har trettio spelare i tolvårslaget och hade två lag anmälda från början i P12, men de var tvungna att stryka ett lag.

– Det är många som är på semestrar och dessutom ska många spela innebandyturnering i Göteborg efter nyår så då hade vi inte fått ihop lag om vi gått vidare, men det var länge sedan vi sa upp vår plats, berättar Björn Andersson.

Att det även finns talang i Näset-laget visade sig i Skånecupens gruppspel. Näset vann prestigematchen mot Malmö FF i första gruppomgången med 3–1 och sedan blev det klara segrar mot Västra Ingelstad, 6–0, och mot Husie, 5–0. Nu blir det kvartsfinal den 4 januari. Precis där som det tagit stopp de senaste två åren.

– Det vore roligt att gå långt, säger Joakim Nilsson, som själv vunnit Skånecupen två gånger som ung i Malmö FF.

En seger med BK Näset hade nog känts större.

Större eller mindre text



3 läsare har reagerat på denna artikel

67% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

33% är arga


Hur reagerar du på "Lilla BK Näset på väg att bli stor"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu