Publikfest och derbyfinal

Text: Peder Jogstad 
Publicerad 30 december 2009 19.06 Uppdaterad 30 december 2009 19.18

Sport.
Ett prestigemöte som kom av sig inför en nära nog fullsatt Arenahall i Lund. H 43/Lundagårds målvakt Emma Friberg fick äran av att H43/Lundagård kunde vinna med solklara 14-8 (8-2).

– Frågan är om jag gjort en bättre match i min karriär. Idag stämde ju det mesta.

Det var Emma Friberg som mer eller mindre knäckte Lugi. Hon inledde med fyra raka räddningar och såg till att H43/Lundagård snabbt kunde gå fram till ledning med 4-1. Lägg därtill två raka straffräddningar och tre skott som hon ”limmade” till publikens förtjusning.

– Jag visste i det stora hela hur Lugis spelare skjuter. Vi kan varandra rätt bra med andra ord. Det gäller att få övertaget som målvakt och det fick jag direkt idag.

I praktiken var matchen avgjord redan i pausen när H43/Lundagård ledde med 8–2.

– Det kändes så. Speciellt som det handlade om kort speltid på 2x15 minuter. Skönt att vi vann. Det finns alltid hatkärlek med när vi möter Lugi. Nu är vi bäst i stan.

H43/Lundagårds tränare Kent Engdahl tog upp en applåd för sin målvakt.

– Jag har inte mindre än sjutton räddningar på hennes konto i protokollet. Det är en räddningsprocent på nära 80 procent. Jag har aldrig sett henne göra en bättre match.

H43/Lundagård hade fler profiler. Ute på planen var Ebba Engdahl giganten trots att hon blev punktmarkerad i stort sett hela matchen. Fyra mål och massor av delikata inspelningar på linjen.

– Det är aldrig roligt att bli punktmarkerad. Men vi visste att Lugi skulle starta med ett offensivt försvar. Den taktiken vann vi mest på.

Det blev aldrig något skönspel i den här finalen. Låst spel och många frikast. Lugis ledare Alice Jacobsen var den förste att gratulera H43/Lundagård.

– Vi var ängsliga idag. Dessutom kom vi av oss i anfallet när Emma Friberg storspelade i målet. Nu gick vi ner på ett samlat försvar i andra halvlek och där gjorde vi betydligt bättre ifrån oss. Vi får acceptera den här förlusten. Siktar istället på revansch i nästa års Lundaspel där vi bara tappar två spelare från den här truppen på grund av 18-årsgränsen.

Fler artiklar om finaldagen i Lundaspelen finns i torsdagens Sydsvenskan.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Publikfest och derbyfinal"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu