"Detta är obeskrivligt"

Text: Jonas Jakobsson
Publicerad 5 januari 2010 19.16 Uppdaterad 5 januari 2010 20.42

Sport.
Eos U20-damer fixade hemmafest i Lundaspelen. Inför en fullsatt Idrottshall i Lund finalbesegrades Marbo med 36–32 (24–17).

– Detta är obeskrivligt. Lundaspelen är speciellt om man spelar i Eos. Detta är vår turnering, sa en nästan tårögd Julia Tornberg i Eos när hon stod med den nya maffiga Lundaspelspokalen i famnen efter slutsegern.

Och Julia Tornberg, som till vardags spelar i Ligan med Eos damlag, kunde utan att skämmas hålla pokalen för sig själv en liten stund efter slutsignalen för hon hade stor del i segern.

Efter Eos drömstart med 8–2 efter fyra minuter och 17–6 efter tio av trettio minuters spel arbetade sig Marbo ikapp, mycket tack vare lyckat trepoängsskytte. Med fyra minuter kvar att spela hade Marbo utjämnat till 30–30. Då steg 18-åriga Tornberg fram och satte en trepoängare. En minut senare gjorde hon ytterligare ett poäng på ett straffkast vilket innebar 34–30 och Marbo kom aldrig ikapp.

– Jag har inte spelat i Lundaspelen på fem år eftersom jag alltid varit iväg på landslagsläger under dessa dagar, så jag har längtat efter att få spela i turneringen, sa Julia Tornberg som spelar i det svenska U-landslaget.

När sedan Caroline Svensson gjorde 36–32 med en minut och 50 sekunder kvar var segern ett faktum.

– Jag har förlorat två finaler i rad i Lundaspelen så jag ville verkligen inte förlora idag, sa Caroline Svensson, som var med i det U20-lag som förlorade finalen mot danska Aabyhøj förra året.

Men hon var en av tre i Eos guldlag, tillsammans med Mia Hakim och Malin Andersson, som även var med och vann Lundaspelen 2007 i U16-klassen.

Eos tog sig till final via en semifinalseger tidigare på tisdagen mot danska Hørsholm med 30–25. Och i finalen inför en entusiastisk hemmapublik kunde inget stoppa dem.

– Vi pratade innan matchen om att det var viktigt att få en bra start eftersom vi hade fått det i de tidigare slutspelsmatcherna och det var skönt att vi fick den start som vi fick, sa Caroline Svensson.

– Det blev lite nervöst när de kom ikapp, men vi kändes som det starkaste laget eftersom vi spelar som ett lag och kämpade hela tiden. Vi ville verkligen vinna, sa en glad Julia Tornberg efter Eos blott femte seger i Lundaspelens 32-åriga historia.

Skånska segrar i Lundaspelen genom tiderna:

Eos: 5
Malbas: 5
Lobas: 5
Lugi: 3
Malmö IBK: 2
Eos segrar i Lundaspelen: 2010 (U20 damer), 2007 (U16 flickor & U16 pojkar), 2004 (U15 flickor), 1980 (U17 pojkar).

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

100% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på ""Detta är obeskrivligt""?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu