– Vi mötte ett bättre lag i dag helt enkelt. De gjorde en bättre insats, sa HK Malmös Christoffer Geissler.
Drott la grunden till sin seger direkt i första halvlek efter ett ryck från 4–4 till 7–4. I paus var ställningen 16–10 och 2 462 personer i Arenahallen i Halmstad kunde se fram emot en hemmaseger.
– Vi fick det inte att stämma och hade lite oflyt. Det var det kollektiva spelet som inte fungerade. Men vi kan inte stirra oss blinda på resultatet och tabellen. Vi måste se framåt, säger Geissler.
Malmö hade problem med att få håll på storspelande Drottmålvakten Stephen Nielsen. Även Tomas Drivstedt i Malmömålet spelade mycket bra och avslutade matchen med en räddningsprocent på 41.
– Tomas Drivstedt var duktig i dag och för min del gick det helt okej, sa Christoffer Geissler
Geissler, som för dagen fick spela högernia, stod för fyra mål. Christoffer Björklund blev Malmös bäste målskytt med fem mål.
– Vi hade för korta anfall och då kunde Drott kontra på oss. De spelade lugnt och kunde utnyttja våra misstag.
HK Malmö ligger nu på 11:e plats i elitserien med 15 poäng. Hammarby, Lindesberg och Kristianstad har även de 15 poäng. Elitserien är rekordjämn och alla poäng är livsviktiga i kampen om ett nytt kontrakt. För Drott innebar segern ett steg närmare slutspel och nu skuggar laget elitseriens topplag.
% är glada
% är likgiltiga