Inget OS-besked av Peter Forsberg

Text: TT
Publicerad 8 februari 2010 23.35 Uppdaterad 9 februari 2010 11.11

OS 2010.
"Foppa" gav inget OS-klartecken efter Modosegern mot Brynäs.

Seger med 4–1 hemma mot Brynäs innebär att Örnsköldsvikslagets slutspelsdröm lever över OS-uppehållet.

– Det blir en rafflande avslutning på elitserien, sade Modos stjärna Peter Forsberg, som inte ville ge besked om han tänker spela OS.

Peter Forsbergs form den senaste tiden har varit synonym med Modos – sviktande.


Han stängde definitivt matchen siffermässigt när han gjorde 4–1, men då var Brynäs i praktiken redan ett slaget lag.

– Det blir en rafflande avslutning på elitserien, sade Forsberg, som verkade mer nöjd med sin egen insats än efter de senaste matcherna.

– Mest för att jag lyckades göra mål, det var skönt och det var ju ett tag sedan. Jag kan väl inte säga att jag är överväldigad över min insats.


Har du bestämt dig om du ska spela OS?

– Vi pratar inte om OS.

Det sade du även efter förra matchen, och planet till Vancouver går på torsdag?!

– Jag vill ändå inte säga någonting.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Inget OS-besked av Peter Forsberg"?

  • utan tvivel
  • Ja, absolut utan tvivel klarar Tre Kroner sig utan en föredetting, som blir skadad bara han snörar på sig skridskorna. Att media bara orkar hålla på att älta hans namn i tid och otid.Tacka Foppa för vad han har presterat, men låt gubben vila från Tre Kronor.
  • NISSE
  • tisdag 9 februari 2010 kl 08:49

  • hell yes
  • absolut killen är grym men han borde veta bättre o lägga ner hans kropp är slut
  • jan
  • tisdag 9 februari 2010 kl 14:07

  • Ja
  • Han tar bara en plats från en annan som är bättre förtjänt av platsen! Foppa har inte i landslaget att göra! Han kommer ändå bara att lämna återbud för skada när han kommer dit! Så lönt och ta med han!
  • Mattias
  • tisdag 9 februari 2010 kl 15:26

  • Foppa
  • mattias det låter som du e avunsjuk
  • rubberman
  • tisdag 9 februari 2010 kl 18:45

  • Foppa i form är givetvis en tillgång!
  • Frågan man ställer sig är om han är i OS form?? Jag tror det ärligt talat. Peter har det viktagaste av allt när det gäller idrott. Han har rätt mental inställning samt en vinnarskalle utan dess like och han kan alltså höja sig 50% i ett OS bara pga av sin inställning. JAg anser att är han helt skadefri så är han given. Sverige borde ställa upp med dessa formationer: SedinX2 Weinhandel, Bäckström Alfredsson Zetterberg, Foppa Eriksson Holmström, Påhlsson Modin Hörnqvist.
  • Patrik
  • onsdag 10 februari 2010 kl 08:47
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu