Bendtner sköt Arsenal till kvarten

Text: TT
Publicerad 9 mars 2010 22.43 Uppdaterad 10 mars 2010 8.46

Sport.
Nicklas Bendtner blev stor matchvinnare med tre mål när Arsenal krossade Porto med 5–0.

En dansk och en ryss. Nicklas Bendtner och Andrej Arsjavin låg bakom Arsenals seger mot Porto, 5–0.

– Vi vann med stil, säger Arsenals tränare Arsene Wenger.

Bayern München förlorade mot Fiorentina 2–3 – men är ändå vidare tillsammans med Arsenal.

1–2 borta mot Porto och mittfältsgeneralen Cesc Fabregas lårskadad.

Det såg onekligen inte bra ut för Arsenal inför Champions league-returen i London.

Då klev två andra spelare fram och levererade – en dansk och en ryss, närmare bestämt.

Redan i den tionde minuten kom Arsenals 1–0-mål. Och det var ett samarbete mellan en anfallaren från Danmark och en mittfältare från Ryssland – med en touch av Frankrike.

Samir Nasri satte bollen på djupet för Andrej Arsjavin. Efter en närkamp mellan Arsjavin, en försvarare och målvakten Helton – fick Nicklas Bendtner öppet mål och satte ledningsmålet.

Vid tvåan, som kom kvarten senare, dribblade Arsjavin av flera spelare innan han spelade fram dansken som ännu en gång hade tomt mål.

– Vi kontrollerade matchen, spelade en rörlig fotboll och fick en bra start med mål som gav oss självförtroende, säger Arsenals tränare Arsene Wenger.

Drömöppning av Arsenal. Ändå var de inte nöjda. I den 63 minuten trippade Nasri längst kortlinjen, fintade bort tre spelare och satte trean via den bortre stolpen.

Fyran gjordes av Emmanuel Eboué innan Bendtner, via straff, gjorde sitt tredje mål och fastställde resultatet till 5–0.

– Självklart är jag glad för mitt hattrick men vi måste gå vidare. Vi vill vinna Champions league då det är något som vi ännu inte har lyckats med, säger Bendtner.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Bendtner sköt Arsenal till kvarten"?

  • Köp hem Henry
  • Ettan var påpassligt, tvåan hade min mamma satt och straffen var helt OK. Fattar fortfarande inte vad klumpfot gör i Gunners.
  • Ola
  • onsdag 10 mars 2010 kl 12:33
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu