Artiklar som berör detta
"Vi får väl se om vi får sparken i morgon"
Efter matchen släppte också ledningen nyheten att Tomas Westerlund blir huvudtränare nästa säsong.
– En utmaning givetvis för mig. Nu gäller det först och främst att se till att vi klarar elitseriekontraktet i kvalet. Det är onekligen skillnad att träna ett lag i elitserien jämfört med allsvenskan.
Ännu är det inte klart vem som blir assisterande tränare till Tomas Westerlund nästa säsong.
– Men det kommer att lösa sig inom kort.
Häromdagen blev det klart att Pelle Käll som tillsammans med Tomas Westerlund lett H 43 den här säsongen lämnar klubben.
Tomas Westerlund fick annars ett positivt besked i matchen mot Skövde.
– Vår andra halvlek höll bra klass. Det var inte långt ifrån att vi hade vunnit den här matchen. Vi hade bollen i slutsekunderna men missade avslutningen hårfint.
Första halvlek var däremot ingen höjdare från H43:s sida. Där körde man fast i anfallsspelet och låg också under hela halvleken i målprotokollet. Men i andra halvlek fick H43 ordning på spelet. H43 kom ifatt i mitten och H43 hade också ledningen med både 19–18 och 21–20. Sedan tog Skövde ledningen med 24–23 innan Daniel Lindkvist fastställde slutresultatet 50 sekunder före slut.
Tomas Westerlund var mest nöjd med H43:s försvarsinsats.
– Försvarsspelet var starkt i andra halvlek. Nu kom också Zoran Roganovic igång i andra halvlek både med sitt skytte och inspelningar.
Annars imponerade återigen Lunds målvakt Linus Persson.
– Linus har varit i strålande form hela våren. Han blir en av våra nyckelspelare i kvalet. Där kommer givetvis också Zoran Roganovic att dra ett tungt lass.
% är glada
% är likgiltiga