Henke väljer tränarutbildning i Skottland

Text: Jan Jönsson
Publicerad 12 oktober 2009 9.02 Uppdaterad 12 oktober 2009 14.43

Fotboll.
Henrik Larsson har ­spelat sitt sista stora mästerskap och tänker­ satsa på en tränar­karriär. Det avslöjade­ han på landslagets presskonferens i går.
– Även om vi mot förmodan skulle ta oss till VM, så är det dags att lägga det här på hyllan för egen del, sa Henke.

38-årige Henrik Larsson har precis kommit tillbaka från en knäskada och gör sin 107:e landskamp mot Albanien på onsdag. Vill det sig mycket väl kan det bli ytterligare två kvalmatcher i höst plus slutspurt i allsvenskan.

Sedan är det sannolikt slutpelat för en av svensk fotbolls största genom tiderna. Beslutet är inte definitivt fattat, men det är inte svårt att höra andemeningen.

– Det blir inte roligare och roligare för varje år. Just nu känns det lagom skoj. Men jag vet att det måste göras för annars kan man inte prestera.

I stället är det en tränarkarriär som lockar.

– Jag vill definitivt bli tränare. Jag har samlat på mig mycket erfarenhet genom åren och jag tycker att jag ser fotboll ganska bra. Jag har en klar spelidé om hur jag tycker man ska spela. Hur kommer ni att få se då.

Svenska fotbollförbundet erbjuder en skräddarsydd tränarutbildning för före detta elitspelare, men Henrik Larsson är inte intresserad.

– Inte sedan jag sett vad den innehåller.

Han siktar in sig på en tränarutbildning i Skottland som han känner väl efter sina år i mästarklubben Celtic. Alla dörrar står öppna, det gäller såväl tränarjobb utomlands som förbundskaptensjobb och att ta över Helsingborg. Och när Henrik Larsson byter fokus, så lägger han också fotbollsskorna på hyllan för gott.

– Jag tror inte på att bli spelande tränare.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Henke väljer tränarutbildning i Skottland"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu