Annons:
torsdag 23 maj 2013
Annons:

Häcken tappade segern mot HIF

Göteborg.
Trots ledning två gånger om fick Häcken nöja sig med en poäng hemma mot Helsingborg.
Gästerna kvitterade i slutskedet – men 2–2 (1–1) på Rambergsvallen innebär likväl fortsatt allsvensk serieledning för Häcken.
Annons:

Häckens liberian Dioh Williams har gjort en stark höst. Senast mot Djurgården (3–0) punkterade han matchen med sitt 2–0-mål och svarade även för en assist.
Mot Helsingborg hemma på Rambergsvallen, i ett ihärdigt regnande, inför 4 368 åskådare stod innermittfältaren återigen i händelsernas centrum. Redan i den tredje minuten gav Williams sitt Häcken en drömstart när han nickade in 1–0 efter att Joseph Baffo missat i markeringen på en hörna.
Och i den 74:e minuten satte Williams sitt andra mål för kvällen efter ett läckert väggspel med skyttekungen Waris Majeed.
Till någon seger räckte det dock inte. I den 88:e minuten kvitterade Helsingborg genom Nikola Djurdjic.
Spelmässigt lämnade matchen mycket att önska. Efter Häckens tidiga ledningsmål var spelet avvaktande och det dröjde till den 33:e minuten innan nästa chans dök upp. Den blev det å andra sidan mål när David Accam kvitterade fram till 1–1.
I andra halvlek skapades desto fler chanser, men fortsatt det var fortsatt låg kvalitet spelmässigt.

Annons:
Annons:

Författare: TT
Publicerad 27 september 2012 20.53
Uppdaterad 27 september 2012 20.53

Annons:
Fotboll
Annons:
Annons:
Sportbloggar
Läsarpulsen