Både Emma Wilhelmsson och andremålvakten Hilda Carlén väljer att inte förlänga sina kontrakt med LDB FC Malmö till nästa säsong.
– De var väldigt tydliga, båda två, att de ville söka sig vidare, så det blev aldrig några större diskussioner om de skulle stanna, säger LDB FC:s fotbollsansvarige Erling Nilsson.
Carlén har haft det omöjliga uppdraget att försöka ta sig förbi säkra Thora Helgadottir och Emma Wilhelmsson har haft svårt att ta plats i laget, har bara varit i startelvan vid fem tillfällen den här säsongen.
– Det är en bidragande orsak, men beror inte bara på det. Jag kände helt enkelt att det är dags att börja om på noll igen, säger Wilhelmsson, som varit i LDB FC Malmö i sju säsonger.
Nu tyder mycket på att både Wilhelmsson och Carlén får allsvenska klubbar som ny adress.
– Det har varit allsvenska klubbar som har kontaktat oss om både Carlén och Wilhelmsson, säger Erling Nilsson och menar att framför allt målvakter inte direkt har det svårt att hitta arbetsgivare inom damfotbollen.
– Varje år ringer det klubbar och frågar oss om Hilda, eftersom målvaktsbristen är stor i Sverige, säger Nilsson.
Emma Wilhelmsson bekräftar att hon fått förfrågningar från allsvenska klubbar.
– Det finns intresse från allsvenskt håll, bland annat. Men ingenting är klart, utan jag känner att jag inte behöver stressa, säger Wilhelmsson.
Hilda Carléns ersättare är redan värvad. Målvaktstalangen Zecira Musovic, nu i Stattena och F16-landslaget, är klar för nästa säsong.
LDB FC Malmö kan säkra sitt tredje raka allsvenska guld redan på måndag, då laget hemmaspelar mot bottengänget AIK.