Annons:
söndag 19 maj 2013
Annons:

LDB kritiserar finske domaren

LDB FC Malmö.

– Märkligt att de skickar hit en domare som inte kan svenska eller engelska, säger LDB FC:s tränare Peter Moberg.

Annons:

Att utländska domare dömer i Sverige är inte helt ovanligt, domarutbyten sker med jämna mellanrum. Men i herrfotbollen får de domarna oftast döma i division 1, inte i den högsta serien.

Peter Mobergs irritation uppstod främst sedan finska Ifeoma Kulmala visat Ramona Bachmann gult kort i en frisparkssituation. Anfallaren slog frisparken innan Kulmala gett spelaren klartecken.
–Domaren tog alldeles för mycket tid på sig. Hon var okej i övrigt, men brast i kommunikationen, säger Moberg som långt efter att matchen blåstes av trodde att Bachmann samlat på sig så många gula kort att hon skulle missa matchen mot Vittsjö, vilket inte är fallet.

Jitex tränare Stefan Rehn berömde domaren.
–Visst var det lite svårt med kommunikationen men det var internationell klass i hennes domslut. Svenska domare tillåter generellt för lite fysiskt spel när kvinnor spelar, utomlands smäller det på.

Annons:
Annons:

Författare: Federico Moreno
Publicerad 8 september 2012 22.08
Uppdaterad 8 september 2012 22.09

Mest läst på LDB
Annons:
LDB FC
Annons:
Annons:
Sportbloggar
Läsarpulsen