Annons:
fredag 24 maj 2013
Annons:

Målkalas när Malmö vann

LDB FC Malmö.

Örebro tog emot Malmö och lagen bjöd på målkalas. 

Annons:

Avgörandet kom inte förrän på stopptid när Malmös Ramona Bachmann gjorde sitt andra mål för dagen.

Även Elin Rubensson i Malmö blev tvåmålsskytt. 4–3-segern innebär att Malmö är ett av tre lag som har 21 poäng i toppen av tabellen. Tyresö leder före Malmö och trean Vittsjö.

I Piteå stod det 2–0 redan efter 17 minuter. Jennifer Nobis och Ann Mari Dovland målskyttar. Bortalaget Kristianstad lyckades aldrig komma tillbaka. Båda lagen ligger i mitten av tabellen, båda med 13 poäng.

AIK och Umeå spelade oavgjort, 2–2, på Skytteholm i Solna. Hemmalaget AIK kvitterade i 87:e minuten efter att tidigare legat under med 0–2.

Linköping, som stundtals haft det motigt i damallsvenskan i fotboll, fick det verkligen att lossna hemma mot Djurgården på söndagen.

Redan i första minuten gjorde Emma Lund 1–0. I paus hade hemmalaget gjort åtta och när matchen var slut stod det hela 11–0 på resultattavlan.

Manon Melis satte fyra mål för Linköping. Djurgården underströk med den nattsvarta insatsen sin plats längst ned i tabellen.

Tyresö vann den svåra bortamatchen mot Göteborg. Madelaine Edlund gjorde matchens enda mål efter 84 minuter.

Annons:
200 läsare har reagerat på denna artikel.

87% är glada"

5% är likgiltiga"

3% är nyfikna

3% är arga


Hur reagerar du på "Målkalas när Malmö vann"?
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: TT
Publicerad 10 juni 2012 18.55
Uppdaterad 11 juni 2012 00.20

Annons:
LDB FC
Annons:
Annons:
Sportbloggar
Läsarpulsen