Nilla Fischer lämnar Malmö

LDB FC Malmö.

Efter nästan tio år i Malmö väntar spel i allsvenska konkurrenten Linköping för landslagsmittfältaren Nilla Fischer.

– Jag kände att jag var redo för att ta ett nytt kliv, för att växa både som person och som ledare, säger hon till klubbens hemsida.

Precis som flera andra tongivande spelare i LDB FC Malmö har Nilla Fischer i höst signalerat att hon kan tänka sig ett klubbyte. Och precis som Sydsvenskan kunde berätta häromdagen så föll valet på Linköping.

Nu återstår bara dubbelmötet i Champions Leagues åttondelsfinal med österrikiska Neulengbach i början av novemb­er, sedan går flyttlasset norrut till klubben som vann sitt första och hittills enda SM-guld 2009 och som slutade sexa i årets allsvenska.
– Linköping ska göra en satsning nu framåt i tiden, så det ser intressant ut. Utomlands är så klart intressant, men jag kände att allsvenskan är en så pass bra liga, en av världens bästa. I klubben finns dessutom mycket kunskap runt omkring, så i slutändan var valet ganska enkelt, säger Nilla Fischer.

I Malmö och landslaget har Nilla Fischer framför­allt utnyttjats som central mittfältare med defensiva arbetsuppgifter. I Linköping hoppas hon kunna utveckla sina offensiva kvaliteter.
– Jag vill bli mer delaktig i uppbyggnaden av anfallsspelet än vad jag har varit i Malmö och utveckla mitt spel på sista tredjedelen. Med bra tränare i en bra miljö hoppas jag kunna göra det.

I Linköping återförenas Nilla Fischer med Jörgen Petersson som var hennes tränare i LDB FC Malmö under åren 2006–2009.
– Nilla är en riktig vinnarskalle som dessutom alltid håller en mycket hög lägstanivå, säger han.

Sedan tidigare är det klart att Caroline Seger lämnar LDB FC Malmö för Tyresö. Även Therese Sjögran och Manon Melis kan vara på väg bort från de färska svenska mästarna.

Nilla Fischer

Ålder: 27 år.

Klubbar: Verums Goif 1989-1994, Vittsjö GIK 1995-1999, Kristianstad/Wä 2000-2003, Malmö FF 2003-2006, LDB FC Malmö 2007-2011.

Meriter: SM-guld 2010 och 2011, VM-brons 2011, 77 A-landskamper (11 mål), 222 allsvenska matcher (34 mål).

Aktuell: Lämnar Malmö för Linköping. Kontraktet är på två år.

242 läsare har reagerat på denna artikel.

12% är glada"

11% är likgiltiga"

4% är nyfikna

71% är arga


Hur reagerar du på "Nilla Fischer lämnar Malmö"?
blog comments powered by Disqus

Författare: Jan Jönsson
Publicerad 19 oktober 2011 23.30
Uppdaterad 19 oktober 2011 23.30

Mest läst på LDB
LDB FC Malmö
Sportbloggar
Läsarpulsen