Lunds BK tog sjätte raka

Fotboll.
Lunds BK tog sin sjätte raka seger när de vann mot Ljungby med 4–1 (3–1).

LUND. Lunds Bollklubb är på god väg att rycka loss ordentligt i serieledningen i division 2 södra. Segern mot Ljungby gladde assisterande tränaren Jonas Eidevall som betygsatte matchen så här.

– Hur betongsäkert som helst. Vi kunde till och med kosta på oss lyxen att slå av på takten i andra halvlek och spara krafter inför onsdagens uppskjutna möte mot Hässleholm.

Ljungby satte myror i huvudet på Lunds BK de första 20 minuterna när de oväntat valde att satsa offensivt för hela slanten.

– Vi blev  lite tagna på sängen. Ljungby vaskade inte fram några direkta målchanser men vi behövde en halvtimme för att hitta vår egen spelrytm. När vi väl fick målen blev det harmoni i ledet. 

Lunds vassaste anfallsvapen i vår har unge Admir Osmancevic varit. Admir Osmancevic som lever på sin snabbhet hittade rätt med två nya fullträffar mot Ljungby.

– Annars var mittfältaren Joakim Persson spelaren för dagen. Joakim gjorde en mycket stark insats, berömde Jonas Eidevall.

Lund saknar fortfarande skadade duon Fredrik Karlsson och Henrik Danielsson.

– Men båda är aktuella för comeback inom en vecka. Skadorna har läkt bra. 

Författare:
Publicerad 30 maj 2009 20.16
Uppdaterad 30 maj 2009 20.16

Fotboll
Sportbloggar
Läsarpulsen