Marta är klar för Tyresö

Fotboll.
Marta återvänder till damallsvenskan och hårdsatsande Tyresö FF.

Den inställda damligan i USA har redan fått konsekvenser på transfermarknaden. Nu väljer Marta Vieira da Silva att återvända till Sverige. Under åren 2004-2008 spelade Marta i Umeå.

På Tyresö FF:s hemsida skrev man tidigare idag att man skulle presentera "en drömvärvning" vid en presskonferens klockan 15.00.

Nu står det klart att det är just Marta som är "drömvärvningen". Hon har blivit utsedd till världens bästa fotbollsspelare fem år i rad och har belönats med en lång rad utmärkelser.

Marta hade stolpat upp några saker på papper som hon ville säga när hon presenterades.

– Jag vill inte glömma saker, så därför har jag skrivit ner:

– Min karriär startade i Sverige och nu vill jag skriva ett nytt kapitel. Jag är glad och stolt över att vara i Sverige igen.

– Jag ser fram emot att utvecklas i svensk fotboll mer och mer. Jag är här för att WPS inte existerar mer, men mitt beslut var tidigt att det skulle bli Sverige.

– Hade jag velat ha mycket pengar så hade jag inte varit i Sverige. Pengar är inte allt. För mig är det viktigt att trivas bra.

Förbundskapten Thomas Dennerby konstaterar att Marta kommer att betyda mycket inte bara för Tyresö utan för hela damallsvenskan.

– Hon är det enskilt största varumärket. Det är sådana här namn man vill ska komma. Det höjer attraktionskraften, säger han.

Tyresö ser ut att bli en tuff konkurrent för LDB FC Malmö i år. Man har redan värvat Caroline Seger, Veronica Boquete, Linda Sembrant och Lisa Dahlkvist.

Relaterade artiklar

Författare: Andreas Mattsson, TT
Publicerad 22 februari 2012 15.39
Uppdaterad 22 februari 2012 15.39

Fotboll
Sportbloggar
Läsarpulsen