MFF-seger och
massor av chanser

Text: TT
Publicerad 24 juli 2010 15.12 Uppdaterad 25 juli 2010 18.31

Malmö.
Malmö FF vann med 1–0 – en seger i underkant med tanke på spelövertag och målchanser.

– Spelmässigt var vi väldigt bra i första halvlek. I andra slappnade vi av, säger Malmös segerskytt Agon Mehmeti.

Det målet bjöd AIK på delvis. AIK:s António Flávio misslyckades med en nedtagning och bollen gick till Jimmy Durmaz som snabbt spelade in den framför mål där Mehmeti stötte in 1–0.

– Den har vi tränat på. Faktiskt en inövad variant att jag ska sticka på mål när Jimmy får bollen i det läget, säger Mehmeti, som gjorde sitt fjärde mål för säsongen.

Han hade också bud på fler: en nick i stolpen i första halvlek och ett bra skott i andra halvlek som duktige AIK-målvakten Ivan Turina tippade till hörna.

MFF:s segermål kommenterade AIK-tränaren Alex Miller på följande sätt:

– Typiskt när en anfallare hamnar i försvarsposition.

Malmö förlorade i omstarten borta mot AIK (0–2). Då saknades de centrala mittfältarna Ivo Pekalski och Wilton Figueiredo. Nu var de tillbaka och det var himmelsvid skillnad på Malmös spel. Pekalski har snabbt växt ut till en av MFF:s absolut bästa spelare både defensivt och offensivt.

– Det har känts bra hela veckan. Vi har inte grävt ner oss efter förlusten och vi kollar bara framåt, säger Mehmeti, och skickar en passning till serieledande Helsingborg.

– HIF ska inte känna sig alltför överlägsna. Det är vi som ska vara etta, säger Mehmeti.

Hemmalaget pressade tillbaka AIK omgående. Agon Mehmeti var riktigt alert och satte AIK:s mittförsvar under rejäl press. Tur för AIK att mittbacken Walid Atta spelade med sådan pondus annars hade Malmö avgjort matchen före paus.

Malmö var överlägset – något en titt i statistiken bekräftar.

Hemmalaget hade 64–36 i bollinnehav, 14–4 i avslut, varav 7–0 i avslut på mål, en nick i stolpen (Mehmeti), 13–0 i hörnor – och viktigast av allt 1–0 i mål.

Ändå hade AIK en vass chans i slutet av matchen: inhopparen Mohamed Bangura fick ett mycket bra läge vid straffpunkten men Malmömittbacken Pontus Jansson blockerade skottet.

Större eller mindre text



537 läsare har reagerat på denna artikel

90% är glada

6% är likgiltiga

1% är nyfikna

3% är arga


Hur reagerar du på "MFF-seger och
massor av chanser"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu