Fick Guldbollen när laget gjorde bragden

MFF 100 år.
MFF fick Bragdguldet 1979 för sina Europacupinsatser. Men det var Janne Möller som fick Guldbollen det året.

Det var bara ett bevis för hur viktig målvakten Möller var för MFF:s framgångar under en lång följd av år.

Allra mest uppmärksammad blev han förstås 1975 när MFF slog ut Magdeburg i Europacupen.

Den andra matchen på bortaplan gick till straffavgörande. Janne Möller tog fyra av fem straffar och MFF vann straffavgörandet med 2–1.

Genom Möllers räddningar glömdes därmed, att både Staffan Tapper och Bosse Larsson hade missat sina straffar.

Det året fick Möller pris som den idrottsman som svarat för den främsta prestationen i Östtyskland.

Att Janne Möller skulle bli målvakt var givet från början. Det fanns egentligen bara ett undantag.
– När jag fick i femte klass på Johannesskolan var det en kompis som stod i mål. Han var den ende som hade målvaktshandskar.

Men sedan fick det vara slut. Redan året därpå var Möller målvakt i Johannesskolans segrade lag i skolturneringen.
– Det var under den turneringen som jag värvades till MFF.

Och sedan gick det spikrakt hela vägen upp till A-laget. Janne Möller debuterade som 19-åring i allsvenskan och höll naturligtvis nollan när MFF slog Örgryte med 3–0.

Så långt hade Möller kombinerat fotbollen med spel i MFF:s handbollslag.

Han var väldigt lovande även i den sporten och var medlem i det Skånelag som vann TV-cupen för juniorer.

I handboll stod dock Janne Möller aldrig i mål.
– Jag spelade som ”Slangen” (Wislander), omväxlande vänsternia och linjespelare.

Han hade ett bra skott och ansågs som mycket lovande. MFF sniffade på allsvenskan flera gånger under den här tiden.

Varken Möller eller MFF nådde dock ända fram. För Jannes del var det slutspelat.
– Eric Persson kom till mig och sa, att jag var tvungen att välja vad jag skulle satsa på, säger Janne Möller. Och då valde jag fotbollen.

Både 1970-talet under Bob Houghton och 1980-talet med Roy Hodgson som MFF-tränare bjöd på rader av MFF-framgångar.

Janne Möller har fyra SM-guld hemma i prisskåpet. Han avslutade sin MFF-karriär med SM-finalen mot Djurgården 1988.

Med 591 matcher är Möller nummer fyra i MFF-toppen över flest spelade matcher. Och han står även noterad för ett mål.
– Det var i en allsvensk match mot Hammarby, berättar Janne. Vi ledde med 4–0 och fick straff. Jag bara rusade över hela planen utan att titta på Roy Hodgson på bänken. Och sen satte jag straffen stenhårt.

Janne Möller hann också med ett mellanspel som utlandsproffs i Bristol City och Toronto, båda när Bob Houghton var tränare.
– En oerhört lärorik tid, även om det inte var de stora pengarna. Men socialt fick man lära sig att ta vara på sig själv.

Den aktiva tiden avslutade Janne med några år i HIF innan han under ett drygt halvår återgick till allsvenskt spel med Trelleborgs FF. Det var 1992 och Janne Möller var bara en nödlösning på TFF:s målvaktsproblem.

Sedan flera år tillbaka är Janne Möller verksam som målvaktstränare. Numera har det blivit en heltidsverksamhet.

Den mesta tiden ägnar han sig åt MFF:s ungdomsverksamhet, men han har även uppdrag för Klagshamn, Höllviken och LB 07.

Janne Möller

Född: 17 september 1953.

Bor: Malmö.

År i MFF: 1972–80,1983–88.

Antal matcher i MFF: 591.

SM-guld: 4.

Antal landskamper: 17.

Författare: Håkan Malmström
Publicerad 1 november 2009 10.14
Uppdaterad 1 november 2009 10.14

MFF 100 år
Sportbloggar
Läsarpulsen