rss
MFF

Nyförvärven trivs redan ihop

MFF.

Två debutanter och en comeback – där har ni huvudrollsinnehavarna i Malmö FF:s säsongspremiär.

Den nya innermittfältsduon Erik Friberg och Simon Thern såg ut som om de inte gjort något annat än ha spelat ihop.

– Det kändes som vi hade ett bra samarbete. Erik är en duktig spelare, sade Simon Thern nöjt. Det var kul att lira match och det kändes som att vi gjorde en bra start.

När MFF fick ett frisparksläge strax utanför straffområdet, efter en bra Erik Friberg-framspelning till Mathias Ranégie, så var Simon Thern en av flera som var sugen.
– Visst var jag det, men det fanns andra som var hetare, sade Simon Thern med ett leende.
– Jag sade att jag var sugen. Och det var ju lite bättre läge för en högerfot än Ricardinhos vänsterfot, sade Erik Friberg.

Friberg smekte bollen över muren och in i det närmaste krysset på klassiskt vis.
– Klart att det känns skönt. Det är alltid speciellt att spela första matchen i ett nytt lag. Men jag tycker att både Simon och jag har anpassat oss bra, sade Friberg.

Det var förutbestämt att alla (utom Markus Halsti) skulle byta i paus, många såg också trötta ut i värmen mot slutet av halvleken.
– Jag var inte trött. Hade lätt kunnat springa 45 minuter till, sade Simon Thern, som deltog mycket i spelet och var väldigt rörlig, sökte nya positioner och inte svåra lösningar.
– Det är ofta det enkla som är svårt. Att sätta passen på rätt fot och i rätt tid.
– Överlag kändes det som en bra halvlek, framför allt försvarsmässigt. Men det kändes som vi borde gjort något mål till, menade Erik Friberg.

MFF-tränaren Rikard Norling log också brett när de båda debutanterna kom på tal.
– Båda de centrala mittfältarna kommer att spetsa konkurrensen, sade han och blev målande lyrisk när målet kom på tal.
– Hela rörelsen är ju så vacker. Ett estetiskt perfekt mål.

I andra halvlek blev det vackra sällsynt, det blev en kamp för att överleva för en MFF-elva som inte hade så mycket boll och också släppte till ett lite enkelt och tidigt nickmål.
– Det kollektiva samarbetet var väl inte lika långt gånget i gänget som spelade andra halvlek. Det var många unga spelare som behöver lära och det är nog dessutom alltid lite lättare att vara de som startar, summerade Rikard Norling.

Ändå släppte de inte till så mycket, utan hade faktiskt de bästa chanserna att avgöra. Tobias Lewicki hade ett skott i insidan av stolpen och Wilton Figueiredo ett över i liknande läge.

Och under slutkvarten, som var den bästa i halvleken, låg ändå fokus hos alla på Jasmin Sudic, som alltså fick göra sin comeback, när han ersatte Markus Halsti och dessutom symboliskt fick ta över kaptensbindeln från honom.
– Jag var ordentligt trött på en kvart, men visst var det kul att få komma in och en speciell känsla att jag fick bindeln, sade Jasmin Sudic nöjt.

Han hade inte så många bollkontakter, men tvekade inte i de dueller det bjöds.
– Sådan är min spelstil. Ska jag stoppa en spelare, så hinner jag inte tänka vilket ben som flyger fram, om det är det skadade eller det andra.

MFF kommer att skynda långsamt med den store talangen och det är han med på själv.
– Jag ser det här som ett delmål på vägen tillbaka.

Relaterade artiklar
120 läsare har reagerat på denna artikel.

85% är glada"

10% är likgiltiga"

2% är nyfikna

2% är arga


Hur reagerar du på "Nyförvärven trivs redan ihop"?
blog comments powered by Disqus

Författare: Max Wiman
Publicerad 4 februari 2012 23.30
Uppdaterad 4 februari 2012 23.30

MFF
Sportbloggar
Läsarpulsen