rss
MFF

Säker seger för MFF

MFF.
5–0 i gengrepet veckan före allsvenska premiären kan aldrig vara fel. Men ärligheten kräver att man konstaterar att MFF:s möte med Kosovo i grunden möjligen var en genomkörare, men var ett prov utan större värde.

MALMÖ. Kosovo höll i bästa fall dålig svensk division 1-klass. Första 25 minuterna såg det väl ut som en fotbollsmatch, sen blev det allt mer ett joggande träningspass.

– Det är alltid svårt att värdera ett sådant här motstånd. Men alla landslag, även om man inte får kalla Kosovo så, har ändå en hyfsad standard, menade MFF-tränaren Roland Nilsson.

Sista kvarten gick Kosovo på knäna - då trillade MFF-målen in i jämn ström.

4–5–1-uppställningen såg trygg ut så länge det var match. Till skillnad från mötet med Mjällby kom nu mittfältet betydligt högre upp i banan, men sattes aldrig under press. Miljan Mutavdzic tog betydligt fler initiativ, visar god bollkänsla, men stundtals dålig rörlighet.

MFF kom till start utan Jonas Sandqvist. Målen stukade foten lätt på fredagsträningen och stod över matchen som en ren säkerhetsåtgärd.

Daniel Larsson visade intentioner på sin vänsterkant att han kan vara ett intressant alternativ i den positionen, även om hans motståndarback kanske var svagast i laget.

– Jag är nöjd med första halvlek. Vi öppnade bra och spelade ett varierat passningsspel och tog oss in bakom backlinjen. Så kom också målen, sade Roland Nilsson.

Daniel Larsson svarade för första målet efter ett högerinlägg efter 23 minuter.

13 minuter senare kom ett nytt högerinlägg från Jiloan Hamad och Edward Ofere kunde från nära håll göra 2–0.

– Vi startade lite långsamt i andra halvlek, sade Roland Nilsson – och det var väl dagens understatement.

Andra havlek bjöd länge inte ens på gåfotboll. Snarare ståfotboll.

– Vi kom inte igång och kom lite fel i positionerna, sade Roland Nilsson.

Då fick man under några minuter dåliga ”vibbar” från förra årets försvarsspel. Det var en välkänd hönsgård i mittförsvaret, när Gabriel och Jimmy Dixon plötsligt föll isär. Men Kosovo var för tunt och när MFF fick tag i spelet igen, lugnade det sig.

Med lite unga pigga juniorben på banan – 18-åringen Muhamet Asanovski fick göra debut och var nära att göra mål, på slutet kom även Pontus Jansson in – blev det lite fart på slutet.

Och tre mål rasade in i snabb följd. Först gjorde Ofere 3–0 nästan från mållinjen, sedan fick Labinot Harbuzi göra ett mål som uppskattades av alla (”Labbe” har ju albanskt ursprung).

Sen ersattes han direkt av Rick Kruys, som tackade för sina fem spelminuter genom att rinna igenom och göra 5–0.

– Klart att det var lite speciell känsla för mig att spela den här matchen, medgav ”Labbe”.

3112 såg genrepet och MFF-klackens avskedshälsning var ”Krossa, Häcken”.

Nu är förberedelserna över, allvaret börjar på lördag.

– Hittills har vi varit fokuserade på vårt eget spel. Nu kommer vi att se mer på hur motståndarna spelar och ta med det i våra träningar, avslutade Roland Nilsson.

blog comments powered by Disqus

Författare: Max Wiman
Publicerad 28 mars 2009 17.17
Uppdaterad 28 mars 2009 17.17

MFF
Sportbloggar
Läsarpulsen