Annons:
söndag 26 maj 2013
Annons:

Minister får öldrickande fotbollsälskare att jäsa

Annons:

I förra veckan var jag på ett cocktailparty som Fifa arrangerade för korrespondenterna i Brasilien. Fifa hade hyrt en konferenssal på lyxiga Ceasar Park Hotel med utsikt över stranden i Ipanema. När jag anlände tassade ett femtontal korrar omkring i den luftkonditionerade salen med drinkar i näven.

Innan jag hälsade på kollegorna presenterade jag mig för Jérôme Valcke, Fifas generalsekreterare. Han sippade på en caipifruta, en brasiliansk cachaçadrink med hallon, björnbär och jordgubbar.

Fransmannen Valcke var på bra humör. Han hade besökt två av de tolv arenorna som ska stå färdiga till VM 2014 och sett att arbetet var långt framskridet. Mindre nöjd var han med den brasilianska kongressen. Parlamentarikerna dröjer fortfarande med att skriva under de villkor som Fifa ställde 2007 för att Brasilien skulle få bli värdland.

– Vi kom ju överens om allting för fem år sedan. Nu vill de omförhandla allt, sa han och tog en klunk till.

En kollega från nyhetsbyrån Dow Jones kom fram och passade på att ställa några frågor. Det internationella fotbollsförbundets generalsekreterare upprepade vad han sagt till mig och mumlade något om att ”regeringen måste även ändra sitt ölbeslut”.

– Ursäkta, vad sa du om ölen, undrade jag.

– Jo, jag sa att vi måste ha rätten att sälja öl på arenorna. Om du ursäktar, det är något vi inte förhandlar om. Öl är en del av VM.

Dagen efter spred BBC nyheten över världen. ”Beer must be sold at Brazil World Cup, says Fifa”. På några timmar hade deras hemsida 445 kommentarer för eller emot ölförbudet.

Inför VM i Mexiko 1986 skrev Fifa, som säger sig vara en icke vinstgivande organisation, ett sponsoravtal med det amerikanska bryggeriet som tillverkar Budweiser. Bryggeriet betalade miljontals kronor för exklusiva rättigheter att synas och sälja öl på VM-arenorna i framtiden. Ingen har ifrågasätt förhållandet mellan öl och VM sedan dess. Öl och fotboll hör liksom ihop.

Men Brasiliens hälsominister Padilha är av annan åsikt. Han tycker att alkohol är ett hälsoproblem. Efter Tyskland, Australien och Belgien är Brasilien det land som dricker mest öl. 53,3 liter per person och år.

Padilha vill att VM 2014 ska bli det första världsmästerskapet i fotboll utan öl under matcherna. Ett av hans argument är att det sedan 2003, då den brasilianska supportlagen skapades, varit förbjudit att sälja alkohol på arenorna. Varför ändra på den lagen nu?

När finanskrisen drabbade USA för tre år sedan passade den brasiliansk-belgiska dryckeskoncernen Inbev på att köpa in sig för 340 miljarder kronor i amerikanska Anheuser-Busch som brygger Budweiser. Chef för det nya bolaget, som är världens största ölbryggeri, blev den brasilianske affärsmannen Carlos Brito från Rio. Fifa vädjar nu till de nationalistiska känslorna för att få hälsoministern att ändra sig.

– Vårt sponsoravtal är ju med ett brasilianskt bolag, säger Jérôme Valcke.

Annons:
29 läsare har reagerat på denna artikel.

62% är glada"

13% är likgiltiga"

10% är nyfikna

13% är arga


Hur reagerar du på "Minister får öldrickande fotbollsälskare att jäsa"?
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: Henrik Brandão Jönsson
Publicerad 26 januari 2012 23.30
Uppdaterad 26 januari 2012 23.30

Annons:
Fotboll
Annons:
Annons:
Sportbloggar
Läsarpulsen