Smakstart för Lunds BK

Fotboll.
3–1 borta mot topptippade Sylvia i division 1-premiären.

Lunds Bollklubb har fått en perfekt start på serieäventyret. Lund som siktar på att vara med i guldstriden lyckades knipa åt sig tre blytunga poäng i Norrköping där Sylvia besegrades med 3–1.

– Sylvia var tabelltrea i höstas. Därtill förlorade vi båda seriemötena förra året. Så det här var en härlig revansch, tyckte Lunds tränare Jonas Eidevall.

Lund fick en smakstart då först Admir Osmancevic tryckte in 1–0 efter en snygg sologenomlöpning och där sedan Tobias Holmqvist ökade på till 2–0 efter en halvtimme.

– Givetvis får man arbetsro med två så snabba mål på bortaplan. Vi spelade mycket disciplinerat matchen igenom och var egentligen aldrig i gungning trots att Sylvia reducerade till 1–2 i andra halvlek.

En viss oro kom dock i Lunds bakre försvar redan i första halvlek.

– Vi tvingades byta ut två av försvararna på grund av skador och det satte sina spår. Men fixade även den biten på ett bra sätt.

Lunds 3–1-mål punkterade givetvis matchen. Lund fick en straff som Alvaro Olgun missade men returen hittade Liridon Rrustemaj rätt med.

Lund har räknat in tolv nyförvärv i vår.

– Sex av dessa luftades i Norrköping. Beröm skall mittbacken Joakim Persson ha liksom mittfältaren Norla Amiri.

Veckan som kommer blir spännande för Lunds BK. Först cupmötet mot Landskrona Bois och sedan derbyt mot FC Rosengård.

Författare: Peder Jogstad
Publicerad 16 april 2011 18.58
Uppdaterad 16 april 2011 18.58

Fotboll
Sportbloggar
Läsarpulsen