Trelleborgs tränare Anders Grimberg suckade djupt efter slutsignalen.
- Jag behöver väl inte påpeka att det här matchen var viktig för oss. Nu missade vi chansen att isolera Värnamo på jumboplatsen och samtidigt få ett bättre utgångsläge i kampen om nytt kontrakt.
Två tidiga baklängesmål bäddade för Trelleborgs fall. 0-1 kom redan efter tre minuters spel och när Värnamo ökade på till 2-0 i 18:de minuten var det på en snabbt skjuten frispark.
- Vi var inte vakna alls när vi skulle ställa muren vid frisparken. Vi hann inte ens komma på plats innan Värnamo hade utnyttjat situationen. Det känns tungt eftersom vi före matchen predikade att vi skulle prioritera försvarsjobbet.
Trelleborg hade uppförsbacke resten av matchen. Föga tröst att man dominerade spelbilden hela andra halvlek.
- Fullt förståligt slog Värnamo vakt om sin ledning. Vi hade 11-2 i hörnor till vår fördel men det var ingen tröst. Ärligt sagt hade vi svårt att skapa de där riktigt heta målchanserna.
I Trelleborg fick Dennis Melander känning av en muskelskada på baksidan av låret och bröt i pausen.