rss
TFF

Brakförlust för TFF

TFF.
TFF:s förlustsiffror är de värsta någonsin. 21 miljoner kronor i intäkter var inte ens nära att täcka utgifterna som uppgick till rekordhöga 30 miljoner kronor.

Nästan 8,8 miljoner i förlust.

Då kliver näringslivstungviktaren Rune Andersson in – som vanligt.

– Det är inte så svårt att gissa att jag gör det, säger 67-åringen.

Förra årets underskott är redan löst enligt Andersson. Hur TFF ska få nästa års balansräkning att visa svarta siffror i stället för röda menar han är enkel matematik i teorin.

– Mer publik, mindre utgifter, men det finns inga genvägar.

Utan Anderssons miljoner hade Trelleborg inte haft ett fotbollslag i eliten.

Troligtvis kommer inget att ändras i fråga om ekonomisk backning den närmaste tiden. På sikt måste föreningen hitta ett annat sätt att öka intäkterna.

Hans företag Mellby Gård AB, grundades 1986 med lantbruk- och hästverksamhet och är idag är en internationell industrikoncern med säte i Malmö. Hans företaget har gjort honom till en av Sveriges rikaste män.

Per-Anders Abrahamsson valdes till ordförande för tionde gången.

Hur kunde det gå så illa?

– Vi drog på oss en alltför stor trupp, hade 34 spelare på lönelistan. Den sportsliga situationen gjorde att vi inte kunde avyttra någon spelare, säger Per-Anders Abrahamsson.

På utgiftssidan har klubben nu tagit krafttag. Truppen har bantats betydligt och i stort sett samtliga spelarlöner har reducerats.

I budgeten för 2012 ska TFF omsätta 21 miljoner kronor, samma summa som klubben hade i intäkter i allsvenskan 2011.

– Det kommer vi att göra, säger Abrahamsson utan att kunna eller vilja gå in på siffrorna i detalj.

Författare: Martin Falkenby, Christian Abrahamsson
Publicerad 14 februari 2012 22.05
Uppdaterad 14 februari 2012 22.05

Mest läst på TFF
TFF
Sportbloggar
Läsarpulsen