Tungt baklängesmål för Lunds BK

Fotboll.
Lunds BK tog inte chansen att ta hand om serieledningen igen i division 1 fotbollen. Lund hade tre poäng inom räckhåll och såg länge ut som en vinnare men Sleipner fick ändå en poäng med sig hem till Norrköping.
- Det här var onödigt. Till råga på allt släpper vi till grepp efter en fast situation, sammanfattade Lunds tränare Jonas Eidevall.

Fotboll division 1 södra herrar
Lunds BK-Sleipner 1-1 (0-0)

Det var en frispark i 88:de minuten där Sleipner skickade in en luftpastej och Lund misslyckades med att rensa och Sleipners mittback Thomas Magnusson kunde stöta in 1-1-målet från nära håll.

Då hade ändå planens bäste spelare Lunds tekniker och mittfältare Norlla Amiri visat upp hela sitt register av passningar och dribblingar. Det var också Norlla Amiri som stod för matchens prestation då han gav Lund ledningen tre minuter in på andra halvlek. Amiri lurade elegant bort två försvarare på vänsterflygeln och avslutade med en projektil i nättaket.
– Ett skönt mål. Synd bara att vi inte kunde hålla tätt bakåt. Vi är det bättre laget i den här matchen utan att för den skull skapa speciellt mycket målchanser.

Norlla Amiri hann också bli varnad för filmning i andra halvlek.
– Jag accepterar den varningen. Men jag hade en motståndararm i ryggen. Tycker inte själv att det var en renodlad filmning,

I Lund hade Martin Ingelsson fått chansen från start på mittfältet för första gången den här våren. Den chansen förvaltade han väl. Konstruktivt spel rakt igenom.
– Himla skönt att vara tillbaka. Det är nära på exakt ett år sedan jag blev knäskadad i Rosengård. Först i höstas blev jag opererad. Det har varit en tuff resa tillbaka men nu känns det hur bra som helst.

Lunds tränare Jonas Eidervall gav sina adepter beröm.
– Visst var det ett skitmål vi släppte till i slutminuterna men vi för den här matchen långa stunder. Glöm inte att Sleipner är en av toppkonkurrenterna i tabellen.

Författare: Peder Jogstad
Publicerad 5 juni 2011 22.01
Uppdaterad 5 juni 2011 22.01

Fotboll
Sportbloggar
Läsarpulsen