BUNKEFLOSTRAND. Mitt under Zlatans besök fick 9-årige Viktor Olsson en allergichock av gräset. Innan hans pappa kunde komma med medicinen satt Zlatan Ibrahimovic med Viktor och höll honom sällskap i tio minuter.
– Han kramade mig och frågade hur jag mådde, berättar en stolt Viktor Olsson, som mådde bättre efter uppvaktningen och efter att hans pappa kom med medicinen.
– Jag trodde inte Zlatan skulle komma så det var häftigt, säger Viktor Olsson som tycker Zlatan är bäst.
– Han tjänar mycket pengar, och så gör han mest mål också, förklarar Viktor som spelar i LB07.
Zlatan Ibrahimovic dök upp på idrottsplatsen på Bunkeflostrand på måndagseftermiddagen och genast stannade övningarna. Han var där cirka en och en halv timme och skrev autografer till alla som ville ha, och det ville alla tvåhundra ungdomarna.
– Vi visste inte att han skulle komma, vi fick reda på det en halvtimme innan han kom. Det var fantastiskt för ungdomarna. Förra året var han ju på väg hit men då kallade Inter hem honom och han var tvungen att vända på flygplatsen, Zlatan blev själv väldigt besviken då, säger Sven Sjunnesson, ungdomsansvarig i LB07.
– Det var fantastiskt att Zlatan ställde upp och skrev 200 autografer och han ställde upp på bilder med alla som ville fota, han tog tid på sig, det är vi väldigt glada för, fortsätter Sven Sjunnesson.
Zlatan Ibrahimovic har själv skrivit träningsmanualen till Zlatan Camp och övningarna bygger på Zlatans moment på planen.
Vad är det då som gör Zlatan speciell?
– Det klassiska målet mot Italien, säger Truls Löwenberg och syftar på klackmålet i EM 2004.
– Han gör finter och snygga mål, säger Truls kompis Karl Danarp.
De fick också ett videoklipp från Zlatan dagen innan lägret började där han önskade dem lycka till.
– Han gjorde high five med mig när han var här, säger en stolt Simon Thuresson som fick slå handflatan mot anfallsstjärnan.
Ett minne för livet.
100% är glada
0% är likgiltiga