Zlatan ledde Milan till seger

Zlatan.
Zlatan Ibrahimovic gjorde sitt åttonde ligamål för säsongen när han slog in en straff i Milans 2–0-seger borta mot Genoa.

Efter en knapp timmes spel blev Zlatan fälld i straffområdet, och trots lång väntan på att få slå straffen satte han den i nättaket till höger om målvakten Sebastian Frey. Antonio Nocerino gjorde det andra målet.

Matchen fick avbrytas i en kvart under den första halvleken då publikens pyroteknik gjorde att arenan rökfylldes.

Andreas Granqvist gjorde en bra match i Genoa-försvaret, men drog på sig en varning efter ha fällt landslagskamraten Ibrahimovic.

I och med segern går Milan upp i serieledning, om än bara till på söndag då Juventus – som har en match mindre spelad – kan ta tillbaka den.

Författare: TT
Publicerad 2 december 2011 23.57
Uppdaterad 2 december 2011 23.57

Mest läst på Zlatan
Zlatan
Sportbloggar
Läsarpulsen