Den 11 september, kl 20.30, på Swedbank stadion.
VM-kval mot Kazakstan.
Då är landslaget ”himma” igen på arenan och staden där kapten Zlatan trivs bäst med sitt landslag.
Zlatan kommer. Hur det är med de övriga i EM-truppen återstår att se.
Av de rutinerade har Anders Svensson och Olof Mellberg aviserat att det är slutspelat.
– Jag har inte fått något definitivt svar från Olof eller Anders än, säger förbundskaptenen Erik Hamrén.
Han kommer heller inte att försöka övertala dem om de bestämmer sig för att landslaget är ett avslutat kapitel.
– Jag övertalar inte spelare. Om spelare säger att de inte har orken eller ambitionen att fortsätta gör jag inte det. Det måste komma från hjärtat om spelaren vill fortsätta, det måste komma inifrån spelaren att göra det.
Han drar paralleller till när Zlatan tog time out från landslaget, något av det första som hände Hamrén.
Efter det att Erik Hamrén tillträtt som ny förbundskapten uppgav Zlatan att han gjort sitt i landslaget men att han kunde komma att ändra sig.
Ett halvår senare, i juli 2010, tackade Zlatan så ja till fortsatt landslagsspel. Den 11 augusti i en träningslandskamp mot Skottland blev det comeback, och Zlatan gjorde 1–0 redan i den fjärde matchminuten.
Nu är Malmösonen tillbaka som Hamréns lagkapten och bollplank, bättre än någonsin.
– När man tar besluten själv blir det bra. Zlatan är ett utmärkt exempel, säger Hamrén.
Även om det kan vara tungt i stunden så har Zlatan upplevt så mycket i fotbollsväg att han inte är bitter.
– Det är över nu, inga positiva känslor förstås. Vi får titta tillbaka på vad som gick fel, hur vi kan förbättra oss, säger han.
– Att få fem mål emot sig i två matcher är inte normalt. Men ska vi vara glad och stolta för det vi gjort i alla fall.
Vad säger du till de nästan 20 000 fans som varit här?
– Det har varit fantastiskt i två matcher. Det är klart att vi ville ge tillbaka till dom. Utan dom hade vi knappast varit här. Vi är oerhört tacksamma att de är här och stöttar oss.
Hur ska ni få ny energi till tisdagens avslutning mot Frankrike?
– Vi kör på. Det är en ny match och vi får avsluta det på bästa sätt och få med någon poäng. Sedan blir det semester och vi börjar om från början.
I Malmö med sikte på Rio.
Det ni!
Richard Åkesson