”Skrota OS-handbollen”

Handboll.

Ett lättare OS-kval samt en direktplats till VM.

Trots medaljmissen – Sverige har mycket att spela för mot Danmark.

Efter förlusten mot Serbien kan handbollslandslaget inte längre nå semifinal i EM.

Det betyder inte att mötet med Danmark är betydelselöst.

Tvärtom.

Att besegra grannlandet kan – i kombination med att andra resultat går Sveriges väg – bli en jackpot inför kommande mästerskap.

I OS-kvalet är Sverige placerat tillsammans med Kroatien, Chile och Japan. Men om Danmark eller Spanien vinner EM flyttas Blågult till en annan, svårare kvalgrupp med ytterligare ett europeiskt lag.
– Därför kan det vara viktigt för oss att spela bort Danmark, säger förbundskapten Ola Lindgren.

Om Spanien tar EM-guld räcker det också med att bli topp fem för att Sverige ska få en friplats i VM 2013. Som bäst kan Sverige bli just femma.

Play off-matcherna lottas i Belgrad på söndag.
– Har man otur kan man få Norge eller Ryssland. Det är tuffa matcher, konstaterar Lindgren.

Det finns stolthet och självförtroende med i bilden också. Vid förlust på onsdagen lämnar Sverige mästerskapet med ett dystert facit: En seger på sex matcher.
– Man vill alltid ha med sig något positivt att bygga vidare på, säger Lindgren.

Kvalar Sverige in till både OS och VM väntar tre mästerskap på drygt ett år.

Ola Lindgren är kritisk mot det tuffa schemat. Han anser att belastningen på de bästa spelarna är för hård och säger till Aftonbladet att herrhandbollen borde styrkas från OS-schemat.

Han utvecklar:
– Både Nikola Karabatic och Filip Jicha har sett slitna ut här. Om man ska sälja en sport gynnar det inte någon att ha slitna världsstjärnor. Vi är inne på en farlig väg när spelarna tackar nej till landslagen för att det är för många mästerskap.

Lindgren menar att handbollen borde ta efter fotbollen, som inte släpper de bästa spelarna till OS och där EM och VM ligger med två års mellanrum.
– Något mästerskap måste kanske stryka på foten. Det är inte så att jag tycker att OS är skit, men något måste göras. Vi måste se till spelarnas välbefinnande, menar Ola Lindgren.

Fakta: OS- och VM-kval i handboll

Detta har Sverige att spela för i matchen mot Danmark:

OS-kval:

Sverige är preliminärt placerat tillsammans med Kroatien, Chile och Japan.

Om Danmark eller Spanien vinner EM flyttas Sverige till en grupp med Brasilien, Ungern samt ytterligare ett europeiskt lag. En betydligt svårare uppgift än det första alternativet.

Sverige kan spela bort Danmark från turneringen. Hur det går för Spanien kan vi däremot inte påverka.

Sveriges OS-kvalgrupp avgörs i Göteborg 6–8 april.

VM-plats:

De tre bästa nationerna i EM är garanterade en VM-plats. Men om VM-klara Frankrike (regerande världsmästare) och Spanien (arrangör) slutar topp tre räcker det att bli topp fem.

Sverige har en liten chans att få spela match om femteplats. Det krävs seger mot Danmark samtidigt som Tyskland och Serbien vinner sina matcher mot Polen respektive Makedonien.

Play off-matcherna till VM spelas i juni, själva turneringen går i Spanien 13–27 januari 2013.

Fler artiklar om Handbolls-EM i Serbien
31 läsare har reagerat på denna artikel.

38% är glada"

3% är likgiltiga"

6% är nyfikna

51% är arga


Hur reagerar du på "”Skrota OS-handbollen”"?

Författare: TT
Publicerad 26 januari 2012 23.30
Uppdaterad 26 januari 2012 23.30

Handboll
Sportbloggar
Läsarpulsen