Danmark är himmelriket

Handboll.
En tredjedel av det svenska landslaget spelar i Danmark. Högre löner, bättre målvakter och utmärkt teknik lockar svenskorna över Sundet.

Sveriges VM-trupp har sex spelare med dansk prägel. Bland namnen som sticker ut finns Isabelle Gulldén, Linnea Torstenson och Johanna Ahlm.

Att större delen av det svenska landslagets nyckelspelare hamnat i Danmark är ingen slump.
– Här är andra förutsättningar, bättre spelare och en bättre liga, säger Linnea Torstenson.

Ulrika Ågren, en av VM-truppens mästerskapsdebutanter, utvecklar.
– Här finns många landslagspelare från olika delar av världen. Spelarna är mer tekniska och målvakterna är mycket bättre i alla lag.

Ulrika Ågren flyttade i fjol från Partille och Sävehof för spel med Team Esbjerg. I dag, drygt ett år senare, vittnar hon om stora skillnader ligorna emellan.
– Bara det att man inte jobbar utan bara tränar och spelar handboll. Sen är alla spelare så mycket bättre. Att komma till Esbjerg var som himmelriket för mig som är linjespelare. Jag får mycket mer inspel så det är fantastiskt roligt.

Landslagsmålvakten Gabriella Kain håller med om att fördelarna på andra sidan Sundet är många.
– Den största skillnaden är tempot, det går lite snabbare. Och så tycker jag att skotten skiljer, det känns som att man som målvakt inte har råd att stå på hälarna, det kan smälla när som.

Att kunna livnära sig på handbollen och titulera sig proffs är en annan fördel.
– Man får mer tid för återhämtning och så kan man träna extra. Jag har satsat på att bygga upp min fysik sedan jag flyttade till Danmark, säger Gabriella Kain som spelar för Kolding.

Publikmässigt upplever Ulrika Ågren ett betydligt större intresse i Danmark än i Sverige. Arenorna är fullsatta under toppmatcher och tv sänder många ligamatcher. Danska spelare är i majoritet men flera utländska handbollsimporter huserar i de tolv ligalagen.
– Här finns många norskor, kroatiskor och spanjorskor. Förra året hade vi spelare från nio olika nationaliteter i mitt lag, berättar Ågren.

Den internationella mixen lyfter ligan. De svenska proffsen uppskattar de olika influenserna men värdesätter fortfarande sina landsmaninnor högt.
– Både Jessica Helleberg och Angelica Wallén spelade i Esbjerg när jag kom hit, det bidrog till att jag valde klubben. Nu när jag spelat i Danmark i två år skulle jag inte vilja spela i ett lag där det inte finns skandinaver, vi tänker lite på samma sätt och har samma mentalitet, vi förstår varandra på ett annat sätt, säger mittsexan.

De svenska spelarna umgås en hel del mellan ligamatcherna. Någon danskkoloni på de svenska landslagssamlingarna är det dock inte tal om.
–  Nej! I många andra landslag är det nog mycket grupperingar men vi umgås med alla, säger Ulrika Ågren.

Fler artiklar om Handbolls-VM 2011
19 läsare har reagerat på denna artikel.

52% är glada"

15% är likgiltiga"

10% är nyfikna

21% är arga


Hur reagerar du på "Danmark är himmelriket"?

Författare: Nicolinn Nilsson
Publicerad 17 november 2011 08.46
Uppdaterad 17 november 2011 08.46

Handboll
Sportbloggar
Läsarpulsen