H43 har inte gett upp elitserien

Handboll.
På söndagen hade H43 kallat handbollens blåaste hjärtan till Arenan. Men först i mötets 105 minut sa styrelsens ordförande Niclas Nilsson de ord som alla kommit för att höra: Allt hopp om elitseriespel för herrarna är inte ute.

– Senast på fredag vet vi hur det blir.

I måndags meddelade H43:s styrelse att herrarnas elitserielag ska flytta ner i allsvenskan oavsett resultatet i säsongens matcher. Anledningen är klubbens dåliga ekonomi.

För det dryga hundratal som hörsammat kallelsen till "informations- och kraftsamlingsmöte" presenterade Niclas Nilsson styrelsemedlemmarna, deras uppgifter och det antal timmar gratisarbete de utför för klubben.

Därefter gick han igenom verksamheten och ekonomin: 1000 medlemmar, 150 lag i seriespel, dam- och herrelit, juniorlag, växande ungdoms- och rullstolsverksamhet kostar tio miljoner om året och på sista raden går det inte ihop. Utgifterna är större än intäkterna.

En elitserieklubb som H43 måste ha antingen så mycket pengar att föreningen kan anställa personal att driva den. Eller många fler som gör fem, tio eller tjugo ideella arbetstimmar varje vecka. Helst båda.

Därför fick alla på mötet en lapp där han, undantagsvis hon, kunde fylla i uppställning och stödbelopp. Tid och/eller pengar.

– Det vi behöver just nu är en miljon kronor och en trovärdig plan före den sista januari. Men det räcker inte. Vi måste också ha en långsiktig lösning. Sedan i måndags har vi fått in många bra idéer, men inga har klivit fram och sagt "jag tar ansvar för det här", sa Niclas Nilsson och bad klubbens mest engagerade att engagera sig ytterligare.

I mötets 64:e minut greppade Arenabyggaren Arne Paulsson mikrofonen och gav utlopp för sin irritation över att H43 ska ner i allsvenskan. Han krävde öppenhet om klubbens ekonomi, erbjöd H43 att dela inkomsterna från parkeringen utanför Arenan med Lugi, och sa att han var trött på att ge bort pengar utan att veta vart de tar vägen.

– Jag tycker att H43 och Lugi ska hålla ihop. Om ni måste släppa spelare ska ni samarbeta så de hjälper Lugi, sa han och en liten rysning gick genom rummet.

blog comments powered by Disqus

Författare: Karen Söderberg
Publicerad 23 januari 2012 23.30
Uppdaterad 23 januari 2012 23.30

Handboll
Sportbloggar
Läsarpulsen