Lugi vann igen trots slarv

Handboll.
Lugis långa segersvit håller i sig. Men det var inte utan problem som Lugi tog sin åttonde raka seger borta mot HF Kroppskultur, 23–19.

– Det var inte bra idag. Vi kommer hit med inställningen att det ska vara enkelt, då blir det svårt, sa tränaren Dragan Brljevic.

Tanken var väl att tiondeplacerade Kroppskultur skulle bli en munsbit för Lugi, men blev istället ett oväntat tufft motstånd.

Efter halva första halvlek stod det 4-4, när halvleken var slut var Lugis ledning 13–10.

– Vi skapade många bra lägen, men vi brände massor av lägen. Deras målvakt var också väldigt bra, sa Brlijevic.

Noterbart var att Nathalie Hagman gick mållös från första halvlek. Nathalie, som gjorde 13 mål senast mot Västerås, spelade upp sig i andra och gjorde fem mål.

Therese Walter fick priset som Lugis bästa spelare. På frågan om det fanns underskattning med i bilden svarade hon en aning svävande:

– Jag hoppas inte det, men kanske finns det omedvetet att man inte går ut med samma inställning som när man möter topplagen.

Kroppskultur stora kvalité är attityden och viljan. Tränaren Björn Blomqusit sa inför matchen att Lugi är storfavoriter, men vi kommer inte stå med mössa i hand. Efteråt var han minst lika nöjd som sin tränarkollega i Lugi.

– Resultatet är inte så viktigt för oss. Istället ser vi till att lyckades fantastiskt bra med våra tre teman som vi hade för matchen, sa han.

Lugis andra halvlek var riktigt dålig. Det slarvades både i anfall och försvar. Hade Kroppskultur haft bättre avslutare hade Lugi förlorat den här matchen.

– Det blev för mycket jaget istället för laget. I sju, åtta anfall spelade vi världshandboll. Andra gånger spelade vi som ett division I-lag, sa Dragan Brljevic.

– Det blev för mycket spel i sidled i andra halvlek, menade Therese Walter.

I nästa match väntar ett nytt bottenlag i form av Höör H65. Därefter kommer matcherna som avgör om Lugi kniper den viktiga andraplatsen efter Sävehof.

– Efter H65 har vi Sävehof och Skövde hemma, sen Skuru borta. Vi siktar på att vinna de matcherna eftersom vi vill hamna tvåa i serien, avslutade Dragan Brljevic.

7 läsare har reagerat på denna artikel.

85% är glada"

0% är likgiltiga"

0% är nyfikna

14% är arga


Hur reagerar du på "Lugi vann igen trots slarv"?

Författare: Lars Andersson
Publicerad 30 januari 2012 23.30
Uppdaterad 30 januari 2012 23.30

Handboll
Sportbloggar
Läsarpulsen