Annons:
torsdag 23 maj 2013
Annons:

Lugi vann stort mot Skövde

Handboll.

Lugi är klara för semifinal. Fjärde kvartsfinalen mot Skövde blev en enkel resa för Lugi – helt utan den dramatik vi vant oss vid.
– Idag spelade vi avslappat. När fler spelare tar ansvar framåt då är vi så här bra, menade tränaren Dragan Brlijevic efter klara 31-22.

Annons:

Äntligen lossnade det för Lugi, eller var det verkligheten som kom ikapp Skövde, som faktiskt bara tog tre poäng på de sju sista matcherna i serien.

Tränaren Magnus Frisk:
– Idag var Lugi mer stringent än i tidigare matcher. Givetvis ger Sabina Jacobsen en hel del stadga till laget både bakåt och framåt. Men den stora skillnaden var att Nathalie Hagman visade landslagsklass den här matchen. Det har hon inte gjort i tidigare kvartsfinaler, sa han.

Framförallt fick Nathalie Hagman chansen att briljera i andra halvlek när Skövde spelade desperat, vilket öppnade upp för snabba Lugikontringar.  
– Jag fick en hel del bollar att jobba på i andra halvlek, sa ”Natta”, som var Lugis bästa målskytt med sina åtta mål.

Vad säger du om att Skövdes tränare inte tycker att du hållit landslagsklass innan den här matchen?
– Jag kan hålla med honom om det. Jag har blivit borttagen i de tidigare matcherna, men idag kändes det bättre. Det här var min bästa kvartsfinal.

Hur är det med vadskadan?
– Det är en muskel som är överansträngd som jag behandlar med akupunktur. Det är inget som hindrar mig från att träna eller spela.

Lugis försvarsspel var lysande matchen igenom. Anna Lagerkvist lyckades stora delar av matchen med att ta bort Skövdes stjärna Anna-Maria Johansson. Sanna Åstrand var betydligt bättre än Skövdes målvakt Therese Wislander. 

Framåt handlade det inte bara om Sabina Jacobsen och Nathalie Hagman. Maria Adler visade också att hon är viktig för Lugis lagmaskineri, speciellt i första halvlek då matchen levde.
– Skövde har överraskat oss. Även om vi nu har visat att vi är ett bättre lag så har det här varit tuffare än vad vi trodde. Men jag ångrar inte att vi valde Skövde. Vi har fått känna på tufft motstånd, vilket är bra för oss nu när vi går in i semifinalen.

Vilka hoppas ni på i semifinalen?
– Eftersom jag tror Sävehof kommer välja Heid eller Eslöv, så räknar jag med att det blir Skuru för oss.

Nathalie Hagman hoppas på att få möta Team Eslöv.
– Det vore fantastiskt kul att få ett skåndederby i semifinalen inför fullsatta läktare.

Annons:
61 läsare har reagerat på denna artikel.

86% är glada"

4% är likgiltiga"

3% är nyfikna

4% är arga


Hur reagerar du på "Lugi vann stort mot Skövde"?
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: Lars Andersson
Publicerad 14 april 2012 21.26
Uppdaterad 14 april 2012 22.15

Annons:
Handboll
Annons:
Annons:
Sportbloggar
Läsarpulsen