Hans Eklund kan bli ny HIF-tränare

Sport.
Hans Eklund kan bli svaret på Helsingborgs akuta tränarkris. Trots att han nyligen skrev på för Viborg.

Ordföranden Sten-Inge Fredin svarar öppet:

– Jag tror att Hans hade valt HIF om han fått välja fritt.

Eklund är andretränare i föreningen fram till årsskiftet och sedan är det meningen att han ska ta över Viborg, den förening som nye Landskronatränaren Anders Linderoth precis lämnat. Han fick fribrev av HIF som tack för lång och trogen tjänst när han fick ett jobb som förstetränare, med lite is i magen hade Eklund kunnat bli HIF-tränare.

Men allt är förhandlingsbart.

– Visst går det att lösa tränare från kontrakt, säger HIF:s fotbollsansvarige Bosse Nilsson och syftar både på att Stuart Baxter kunde hoppas av sitt kontrakt med ett år kvar och på att Malmö FF kunde lösa Roland Nilsson från Gais.

När det gäller Helsingborgs IF är det bråttom. Den sjunde januari ska laget börja träna med sikte på sextondelsfinalen i Uefacupen och då ska den nye tränaren vara på plats.

– Jag ser helst att vi kommer till en lösning den här veckan, säger Nilsson.

Bosse Nilsson vill inte spekulera i namn, inte heller om det ska vara en svensk eller utländsk tränare som kommer till klubben.

– Han ska vara bra, säger Bosse kallt.

Den närmaste tiden har spelarna ledigt och grovplaneringen fram till Uefa-matcherna i februari har Stuart Baxter redan gjort. Kvar i föreningen finns den assisterande tränaren Peter Gerhardsson och målvaktstränaren Sven Andersson.

Senast den sjunde januari måste de ha fått sällskap. Och ironiskt nog har Roland Nilsson och Anders Linderoth, som både varit heta HIF–kandidater, redan fått jobb i Skåne.

Relaterade artiklar

Författare: Anders Engman
Publicerad 8 december 2007 00.04
Uppdaterad 8 december 2007 00.04

Sport
Sportbloggar
Läsarpulsen