Här anländer DC-laget

Sport.
Så har den dramatiska Davis Cup-veckan börjat. Vid 10.30-tiden landade det svenska laget på Kastrup och fördes av säkerhetspolis till hotellet i Malmö.

– Det är klart att vi talat en del om det här inom laget, men vi har en match att tänka på också. Men vi ska ha ett möte med polisen under söndagen, sade DC-kaptenen Mats Wilander.

Sydvenskan och TV 4 mötte upp på Kastrup. Det var det enda möjliga officiella intervjutillfället med laget under lördagen. Polisen hade sagt nej till att släppa in pressen på hotellet.

Laget är inställt på att det kommer att vara mycket protester och demonstrationer under veckan, men tycker att idrotten kommer i ett felaktigt fokus.

– Jag tycker man ska hålla isär idrotten och politiken. Idrotten brukar mest stå för det positiva, den bygger broar, sade Mats Wilander.

Det svenska laget är skadedrabbat och inte så rutinerat som det brukar vara. Plötsligt är dubbelspelaren Simon Aspelin, OS-silvermedaljör i somras med Thomas Johansson, det enda givna ankaret. Men under många år på touren, har han inte varit med om en situation liknande den här.

– Nej, inte trodde man att man skulle få uppleva att ha poliseskort till en match i Sverige. Jag har varit med om det mot Argentina och Brasilien borta.

Nu kördes spelarna från Kastrup i olika modeller av minibussar, med säkerhetspoliser i skottsäkra västar som chaufförer. Och först i kortegen till svenska gränsen körde en dansk patrullbil.

– Jag tycker inte det här känns rätt. Om det nu är extra känsligt att spela i Malmö, så var det väl en miss att söka från början, sade Simon Aspelin. Och jag tror inte att protester här får någon internationell påverkan på det tråkiga som händer i Mellanöstern.

Det israeliska laget ska också komma under söndagseftermiddagen.

Svenskarna tränar inför stängda dörrar på Baltiska hallen klockan 15.

Författare: Max Wiman
Publicerad 7 mars 2009 08.44
Uppdaterad 7 mars 2009 08.44

Sport
Sportbloggar
Läsarpulsen