Ofta är det medfödda hjärtfel som går att åtgärda som är orsaken.
Ändå är så kallad hjärtscreening inte obligatoriskt för klubbar och förbund – sju år efter det att Riksidrottsförbundet och Socialstyrelsen införde rekommendationen.
– Skulle tro att hälften av de elitaktiva undersöks i dag. Men det är alldeles för lite, säger Mats Börjesson, professor i folkhälsa vid GIH och överläkare vid Karolinska universitetssjukhuset i Stockholm.
Han är en av de mest drivande forskarna i Sverige i ämnet, sitter med i den europeiska kardiologföreningen ESC, och har varit med om att ta fram internationella riktlinjer kring hjärtsjukvård.
Mats Börjesson var en av föreläsarna när Scandinavian Congress of Medicine and Science in Sport drog igång på Stadionmässan i Malmö på onsdagen.
Han kunde presentera de senaste rönen från en färsk kongress i Seattle.
– Rekommendationerna blir mer och mer enhetliga över hela världen. Vi vet mer och mer om hur de här spektakulära fallen på idrottsarenorna hänger ihop, men vi vet inte allt, säger han.
Och tillägger:
– I Sverige borde vi kunna göra mer.
Det som Mats Börjesson, även knuten till Svenska fotbollförbundet, tycker är dåligt är att det går så långsamt i medvetenheten hos elitklubbar och förbund.
– Fotbollen har infört undersökningar till elitlicensen. Herrarna var först och från och med i år är alla i damallsvenskan med. Men fortfarande hänger inte stora förbund som ishockey och handboll på.
Rekommendationen från läkarvetenskapen är att alla elitaktiva över 16 år gör en enkel undersökning – screening – i tre punkter:
- Den aktive fyller i en frågeenkät om familjesjukdomar och så vidare.
- Fysisk undersökning.
- Vilo-EKG.
– Ungefär var tionde person som undersöks, har någon hjärtförändring som man bör titta vidare på inom sjukvården. Jag kan inte se att detta varken är en pengafråga eller en resursfråga. Det kostar bara några hundralappar att utföra screeningen och elitklubbarna har tillräckligt duktiga läkare att utföra det.
Det är framför allt män som drabbas, men det utesluter inte att kvinnorna ska undersökas.
– Vi vet från collegestudier i USA att många kvinnor även finns i riskzonen. Hjärtfelen är ungefär dubbelt så många på herrsidan där. Kvinnor är mindre drabbade, kanske ser kroppen ut så, men vi vet det inte.
Mats Börjesson tycker att screening borde vara obligatoriskt för alla som börjar på idrottsgymnasium.
– Där borde vi kunna ringa in alla som är i farozonen, tycker han.