Ett krig kan vara ett överdrivet uttryck i idrottssammanhang. Långt därifrån var i alla fall inte gårdagens playoffmöte mellan Bofors och Malmö.
Stämningen var hätsk både på isen och läktarna.
Dessvärre kostade det två skador. I andra perioden åkte Patrik Hersley på en rejäl tackling nere i Malmös vänstra sarghörn.
Upprördheten var stor i Malmölägret.
– Jag tror att alla i hela hallen utan domaren ser att det är en solklar bentackling. Det var inte så kul att se, sa Malmötränaren Göran Karlström.
Viktor Sjödin var spelaren som delade ut tacklingen. Han hade sin version av det hela.
– Jag blir så trött på backar som ska flytta på sig när man tacklar. Han står där vid sargen och sedan ska han vara lite skön och hoppa undan och då tar smällen illa. Jag hinner inte avbryta min tackling på en millisekund. Jag blir så jävla förbannad efteråt när han drar en armbåge i huvudet på mig.
Även Fredrik Eriksson tvingades utgå.
I hans fall handlade det om att han fick en smäll rakt i ansiktet. Prognosen ser emellertid ljusare ut.
% är glada
% är likgiltiga