Annons:
måndag 20 maj 2013
Annons:

Avtal om återbetalning går ut

Redhawks.
När Malmö Redhawks var på fallrepet 2003-04 sänkte spelare och ledare sina löner som en del av räddningspaketet. Avtalet om återbetalning går ut vid månadsskiftet och pengarna riskerar att gå upp i rök.
Annons:

– Jag har förstått att en del har sett det som ett lån som vi vägrar att betala tillbaka, men så är det inte. Rent tekniskt är det inte ett lån. Det är ett kapitaltillskott som skulle återbetalas på vissa villkor. Det är inte en skuld, utan en ansvarsförbindelse, säger Mats Engstrand, styrelseledamot i Malmö Redhawks Ishockey AB.

I går hade parterna ett telefonmöte. Hans Lodin är sekreterare i Sico, spelarnas fackförbund.
– Andemeningen med avtalet var att rädda Malmö Redhawks elitlicens och vi tycker att det finns ett åtagande från klubbens sida att göra rätt för sig, säger han.

Mats Engstrand ska nu bolla över frågan till huvudägaren Hugo Stenbeck och den nya styrelsen som ska väljas.

Finns det ingen goodwill-effekt för er om ni betalar?
– Allting har ett pris och man får väga sakerna mot varandra. Det här är ett beslut den nya styrelsen får ta, säger Mats Engstrand.

Säsongen 2003-04 gjorde Redhawks en löneuppgörelse med spelare, tränare och personal kring A-laget, men även med kanslianställda och ledare för J20-laget. De gick med på att sänka sina löner eller pensionsavsättningar med 20 procent under andra halvan av säsongen. Totalt handlar det om en bit över 2 miljoner kronor.

Tanken var att en återbetalning skulle ske senast 2008, men endast om Redhawks kunde uppvisa positivt eget kapital, så inte elitlicensen skulle äventyras.

Avtalet förlängdes sedan till den siste april 2011.

Malmö Redhawks ekonomiska resultat har de senaste säsongerna varit sämre än de sportsliga.

Våren 2009 var man på randen till konkurs, säsongen 2009-10 var förlusten 12,2 miljoner kronor och den här säsongen pekar det mot minst 10 miljoner minus.
– Men Malmö Redhawks har under många år gjort tuffa ekonomiska satsningar för att nå elitserien och någonstans borde man ha burit med sig att det finns ett gammalt åtagande. Där kan man ifrågasätta etiken och moralen. Sedan vet vi också att enligt avtalet som har skrivits har inte Malmö Redhawks gjort något fel, utan bara konstaterat att det inte var något plusresultat i år heller, säger Hans Lodin.

Annons:
59 läsare har reagerat på denna artikel.

23% är glada"

25% är likgiltiga"

5% är nyfikna

45% är arga


Hur reagerar du på "Avtal om återbetalning går ut"?
Annons:

Författare: Kent Jönsson
Publicerad 26 maj 2011 23.30
Uppdaterad 26 maj 2011 23.30

Annons:
Redhawks
Annons:
Annons:
Sportbloggar
Läsarpulsen