Annons:
onsdag 19 juni 2013
Annons:

Ekonomisk lösning nära för Redhawks

Malmö.

Malmö Redhawks ser ut att klara rekonstruktionen och tre spelare har värvats de senaste dagarna. Sebastian Meijer är det färskaste tillskottet.

Annons:

– Oavsett om det löser sig eller inte måste vi börja värva. Alla kontrakt som skrivs är under förutsättning att vi spelar i allsvenskan, säger Patrik Sylvegård, vd och sportchef i Malmö Redhawks.

Enligt rekonstruktören Bo Ahlenius är en ackordsuppgörelse i princip i hamn och det är nära med Arenaavtalet.
– Jag tar för givet att det bara är formaliteter kvar. Jätteviktigt både för oss och för Malmö arena att det blir klart så snabbt som möjligt, säger Patrik Sylvegård.

Förra säsongens officiella budget var 32 miljoner kronor. Enligt rekonstruktionsplanen gick dessutom "mer än 36 miljoner till spelare, agenter och personal" – direkt från Hugo Stenbeck.
Kommande säsongs spelarbudget hamnar på omkring 12 miljoner kronor.

Därför kan klubben behöva få bort fler från lönelistan. Det är ingen hemlighet att Redhawks vill skiljas från Morten Green.
– Vi försöker hitta en lösning, säger Patrik Sylvegård.

Robert Carlsson vill man behålla, men lönen är för hög.
– Vi håller på att förhandla, säger Patrik Sylvegård.

Ni har värvat tre spelare på två dagar, vad behöver ni mer?
– Om vi inte har kvar Robert Carlsson och Morten Green behöver vi två centrar. I dag har vi bara Sebastian Meijer och Roger Ohlsson som centrar, säger Patrik Sylvegård.

– Sedan behöver vi ett par backar. Johan Björk är i faggorna och så hoppas vi på Jens Olsson, men det är en komplex fråga, säger Patrik Sylvegård och syftar på att Olsson har ett optionsår med München.

Sebastian Meijer, 27 år, kommer närmast från Luleå, där han var mer av en rollspelare. På allsvensk nivå i Västerås var han en pålitlig poängproducent. Och i Redhawks ska alltså ytterforwarden vara center.
– Jag har haft en roll i elitserien och en annan i allsvenskan, jag är ganska allround, säger Sebastian Meijer.

Från Brage till Sjögren – Redhawks trupp just nu

Truppen:
Axel Brage, mv, (ny)
André Burakovsky, f
Mads Bødker, b, (ny)
Emil Carnestad, b
Robert Carlsson, c
Lukas Eriksson, f
Morten Green, c
Philip Hersby, b (ny)
Magnus Häggström, f
Nicklas Jadeland, f (ny)
Tomas Kollar, f
Stefan Lassen, b
Sebastian Meijer, c (ny)
Roger Ohlsson, c
Mattias Persson, f (ny)
Alexander Ribbenstrand, b
Pontus Sjögren, mv

Kan försvinna:
Robert Carlsson
Morten Green
På väg in:
Johan Björk, b
Jens Olsson, b

Annons:
36 läsare har reagerat på denna artikel.

77% är glada"

13% är likgiltiga"

2% är nyfikna

5% är arga


Hur reagerar du på "Ekonomisk lösning nära för Redhawks"?
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: Kent Jönsson
Publicerad 1 juni 2012 11.19
Uppdaterad 1 juni 2012 11.20

Mest läst på Redhawks
Annons:
Redhawks
Annons:
Annons:
Sportbloggar
Läsarpulsen